Piektdiena, 18. jūnijs
Šodien sveicam: Alberts, Madis

Alānijas pašvaldība Turcijā

Alānija ir Turcijas pilsēta pie Vidusjūras. Tā atrodas Antālijas reģionā. Šeit dzīvo gandrīz 400 000 iedzīvotāji, bet tūrisma sezonas laikā sasniedz līdz pat 100 000 apmeklētāju.

2005.gadā tika parakstīts nodomu protokols starp Talsu rajona padomes un Alānijas pilsētas pašvaldībām. Pirmais sadarbības līgums tika parakstīts 2006.gadā uz pieciem gadiem, bet 2011.gadā līgums tika pagarināts un ar Talsu novada pašvaldību noslēgts beztermiņa.

Sadarbība starp Alānijas pilsētas un Talsu novada pašvaldībām sevī iekļauj kultūras apmaiņas projektus, izglītības, sporta un mākslas nozarēs, kā arī īsteno sadarbību reklāmas un tūrisma jomās, uzņēmējdarbībā un ekonomikā, kā arī paredz sadarbību starp nevalstiskajām organizācijām.

Tradicionāli 23.aprīlī Turcijā atzīmē Ataturka, turku revolucionāra dzimšanas un piemiņas dienu. Šajā laikā, Talsu novada radošie un talantīgie skolēni, katru gadu viesojas Alānijā, Turcijas Valsts Bērnu dienai veltītajos svētkos. Savukārt maija nogalē, kā to paredz sadarbības līgums, pašvaldības oficiālā delegācija apmeklē Starptautisko tūrisma un mākslas festivālu. Alānijas pašvaldības oficiālā delegācija, jaunieši, uzņēmēji un sportisti ik gadu viesojas Talsu novadā.

2012. gadā Alānijā vērienīgi tika atzīmētas Talsu dienas, kad pilsētas ielās plīvoja 100 Latvijas karogu, Talsu plašā delegācija rādīja Latvijas tradīcijas un kultūru, un sadraudzības pilsētu parkā uzstādīja Igurda Baņķa darinātās šūpoles. 2013. gadā Dižmāras svētku ietvaros norisinājās Talsu draugu dienas, kurās tika rīkotas Alānijas dienas. Krāšņi un vērienīgi Turcijas draugi šeit prezentēja savu valsti.

Pēdējo gadu laikā notiek apmaiņas turnīri pludmales volejbolā un citas sporta, izglītības, mākslas un kultūras aktivitātes.

2015. gada maijā, pateicoties Talsu novada pašvaldības aktīvai sadarbībai un rekomendācijām, par Latvijas goda konsulu Turcijā ir apstiprināts Nurkans Šasmazs (Nurkan Şaşmaz), kurš ilgstoši ir Alānijas pašvaldības starptautiskās sadarbības koordinators.

 www.alanya.bel.tr

 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sadarbība ar Alānijas pašvaldību Turcijā vēršas plašumā

14-06-2016
 
Jau kopš 2006. gada darbojas starptautiskās sadarbības līgums starp Talsu un Alānijas pašvaldībām.
 
Gadu no gada notiek dažādas apmaiņas vizītes gan izglītības, kultūras, sporta, tūrisma un ekonomikas jomā. Bez oficiālajām pašvaldības vizītēm nebūtu iespējama šāda veida sadarbība, un, lai turpinātu veiksmīgi iesākto, arī šogad maija nogalē uz Turciju devās Talsu novada pašvaldības oficiālā delegācija, lai piedalītos gadskārtējā Alānijas 16. starptautiskajā tūrisma un mākslas festivālā. Šogad novembrī, apritēs jau 10 gadu, kopš tika noslēgts sadarbības līgums, tāpēc uz Turciju devās Ģirts Kalnbirze, kurš pirms desmit gadiem kā Talsu rajona padomes priekšsēdētājs parakstīja līgumu ar toreizējo Alānijas mēru Hasan Sipohioģlu. Uz Alāniju devās arī pašvaldības izpilddirektora vietnieks Oskars Kļava, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede un Lībagu pagasta pārvaldes vadītāja Lauma Jaunpujēna. Kā to paredz Saistošie noteikumi, delegāciju apstiprināja Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus.

Festivāls Alānijā notiek katru gadu, un tradicionāli tajā Alānijas mērs ielūdz savas pašvaldības oficiālos sadarbības partnerus. Tā ir laba iespēja dalīties pieredzē starptautiskā jomā. Šoreiz par kopīgiem starptautiskiem projektiem tika runāts ar viesu delegācijām no Somijas, Lietuvas, Vācijas un Grieķijas. Jau pēc atgriešanās no Turcijas, LR Ārlietu ministrijai tika iesniegts projekts, kas paredz ES atbalstu Telavi pašvaldībai Gruzijā, kurā kā eksperti piesaistīti gan Lietuvas pārstāvji no Šilutes un Prieņiem, gan Latvijas Vēstniecības Turcijā Alānijas reģiona goda konsuls.

Latvijas delegācijai vienmēr tiek izrādīta īpaša uzmanība, arī šoreiz Alānijas mērs Adems Murats Yücels, kurš pēc teritoriālās reformas pašvaldību vada jau otro gadu, ar Talsu novada pašvaldības delegāciju speciāli tikās neformālos apstākļos, lai pārrunātu sadarbību izglītības, kultūras, tūrisma, sporta un pašvaldības pārvaldības jomā. Šajās pusdienās piedalījās arī Alānijas pašvaldības sporta kluba prezidents Mehmets Erķens, kurš aizvadītajā gadā Vīna svētku laikā viesojās Sabilē, Laucienē un Talsos un piedalījās pludmales volejbola turnīros. Sarunās tika apspriesta sadarbība arī citās sporta jomās, kā piemēram, karatē, basketbolā meitenēm un, protams, arī volejbolā. Vizītes laikā turpinājās sarunas ar Nimet Hačikura, kura atbild par kultūras dzīvi Alānijā, lai apspriestu Latvijas produkcijas un tradīciju prezentāciju nākamajā gadā. Savukārt ar TED Alanya koledžas direktoru Müdürü Kâmil Okuroğlu vēlreiz tika pārrunāta iespēja par Alānijas skolēnu dalību Talsu novada Izglītības pārvaldes rīkotajā mācību un atpūtas nometnē MAN, kas šogad notiks Upesgrīvā. Delegācija katru dienu tikās ar Latvijas goda konsulu Turcijā Nurkan Sazmaz, lai uzklausītu viņa paveikto kopš stāšanās amatā gada laikā. Alānijā nu jau gadu darbojas amatpersona, kas sniedz atbalstu Latvijas un citu Baltijas valstu tūristiem un iedzīvotājiem. Talsi ir vienīgā stiprā saikne starp Turciju un Latviju, jo ir vienīgā pašvaldība, kurai ir oficiāls sadarbības līgums, un kura ir ieguldījusi nozīmīgu darbu Latvijas tēla TALSU NOVADA PAŠVALDĪBA Sabiedrisko attiecību nodaļa fakss 63232130, tālr.63232125,63232115, www.talsi.lv popularizēšanā Turcijā. N. Sazmaz gada laikā ir noorganizējis trīs lielas Alānijas tūristu un uzņēmēju grupas, kas rudenī un ziemā ierodas Latvijā. Alānijai šobrīd ir svarīgi arī tūristi no Latvijas, jo saasinoties situācijai ar Krieviju, Turciju skārusi ekonomiskā krīze. Neskatoties uz to, visas delegāciju uzturēšanās izmaksas sedza Alānijas pašvaldība.
 
 
Pulcējamies  Alānijas 16.  tūrisima un mākslas festivāla svētku gājienam.
 
 
Pirms svētku gājiena kopā ar citām delegācijām.
 
 
Saviesīgas pusdienas ar Alānijas mēru un sporta kluba prezidentu.
 
 
Pasniedzam Talsu novada suvenīrus Alānijas mēram.


Inga Priede

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
 

 
 
Turcijas saules pietiks visam gadam
10-05-2016

No 19. līdz 25. aprīlim Turcijas pilsētā Alānijā norisinājās Nacionālais bērnu festivāls, kurā piedalījās arī Talsu novada skolēnu delegācija. Delegāciju pārstāvēja 10 skolēni no dažādām Talsu novada skolām, kuri šoreiz braucienam tika izvirzīti, par kritēriju ņemot sasniegumus konkursos, skatēs, kā arī izvērtējot dalību Talsu novada rīkotajos pasākumos, koncertos, prezentācijās un svētkos.

Tā kā Talsu deju studijas defilē meitenes jeb “Majorettes Talsi”, ko vada horeogrāfs Gints Skribāns, Talsu novada tēlu popularizē ne tikai vietējā novada, reģionālā un valsts līmenī, bet arī ārpus Latvijas robežām, iegūstot 2015. gadā Prāgā III Pasaules čempionātā mažorešu sportā pasaules čempiona titulu – 1. vietu, un pasaules vicečempiona titulu – 2. vietu divās vecuma grupās, tika nolemts, ka Alānijas Starptautiskajā bērnu festivālā savu sniegumu demonstrēs “Majorettes Talsi”, un divas solo dziedātājas – Marta Puķāne un Grēta Grantiņa, kuras ar savu balss skanējumu priecējušas neskaitāmus klausītājus, dažādos novada rīkotajos pasākumos, un izcili startējušas arī jauno vokālistu konkursā "NOTS".

Foto: Pieņemšanā pie Alānijas mēra

Sadarbības līgums ar Alānijas pilsētu tika noslēgts jau 2006. gadā, kopš tā brīža katru gadu no saulainās Turcijas talsenieki saņem ielūgumu dalībai bērnu festivālā, kas tradicionāli notiek 23. aprīlī. Ciemiņi no Latvijas allaž tiek uzņemti ļoti draudzīgi, un augstvērtīgi tiek novērtēts kolektīvu un jauno izpildītāju sniegums. Varam lepoties, ka uz citu ārvalstu delegāciju un arī Turcijas skolēnu fona, mūsu priekšnesumi vienmēr ir izteikti profesionālā līmenī. Saņēmām daudz pateicības vārdus gan pēc uzstāšanās TED Alanya koledžā, gan pēc priekšnesumiem pieņemšanā pie Alānijas mēra A.M. Yücel kunga, gan pēc atraktīvā gājiena bērnu festivāla laikā. Ne velti mūsu mazā Andželīna kļuva par mediju zvaigzni, jo mērs viņu ievēroja jau pirmajā dienā, bet pieņemšanā viņa izpelnījās īpašu mēra uzmanību, tā kopā ar A.M.Yücela kungu iekļūstot, gan avīžu slejās, gan interneta portālos un sociālajos tīklos.

Foto: Andželīna Jete Briede ar Alānijas mēru M.M. Yucela kungu

Bērni un jaunieši jau no pirmās dienas iemīlēja saulaino un sirsnīgo Alāniju. Tikām uzņemti, kā seni draugi, un sajust šīs zemes dāsnumu. Skolēniem noteikti tā bija laba motivācija turpināt darboties radošajā sfērā, kā arī apgūt svešvalodas, lai varētu sazināties jebkurā pasaules vietā.

 

Par iespaidiem Turcijā dalās delegācijas dalībnieki:

Kristiāna Mitrofanova:

“Iespaidi par Turciju ir labi. Varēja redzēt daudz ko jaunu, uzzināt daudz par šo lielo valsti un Alānijas pilsētu. Kopumā bija ļoti interesanti. Gribētu vēlreiz atgriezties.”

Sanija Grīnberga:

“Lidoju ar lidmašīnu pirmo reizi, ļoti patika šūpošanās tajā. Peldēt Turcijas Vidusjūrā. Apmeklēt alas, kurās gadsimtiem ilgi veidojušies stalaktīti un no tiem pilēja ūdens piles, tas bija atsvaidzinoši, pēc karstās dienvidu saules. Ļoti patika kaulēties ar tirgotājiem. Baudījām viesmīlīgu uzņemšanu, un iepazināmies ar viesnīcas personālu, tik draudzīgs un atsaucīgs bija Dj.Džems. Varu pateikt, ka tas bija mans vislabākais brauciens.”

Gints Skribāns:

“Paldies, Talsu novada pašvaldībai par doto iespēju manai deju grupai doties braucienā uz Turciju. Ekskursijas mums ļāva šo valsti izzināt vairāk, jo bijām tur un izjutām to visā tās burvībā. Kalni un alas, pirātu kuģa ekskursija ar peldēšanos jūrā. Iepazināmies ar citu valstu pārstāvjiem, kā arī redzējām un varējām novērtēt turku skolēnu māksliniecisko pašdarbību un skolas dzīvi. Saule un jūra - mums palīdzēs uzturēt enerģiju vēl ilgi. Paldies, Jums par to!”

Marta Puķāne un Grēta Grantiņa:

“Milzīgs paldies noteikti jāsaka Talsu novada domei, un, jo īpaši Ingai Priedei par to, ka mums bija iespēja pabūt Alānijā un gūt pieredzi, kura noteikti noderēs turpmākajā dzīvē. Tas ir neticami, cik ļoti ir iespējams satuvināties ar cilvēkiem nedēļas laikā. Grupa, kas braucām, savā starpā nebijām īpaši labi pazīstami, taču Turcijā kļuvām gandrīz kā ģimene, tāpēc atvadīties bija grūti un iztikt bez asarām bija neiespējami. Esam redzējuši tik daudz ko, pabijuši turku skolā, un, piedalījušies bērnu festivālā, satikuši Alānijas mēru un citas augstas personas, kuras nu jau ir mūsu sirdīs uz visiem laikiem, un mēs no sirds ceram, ka mums būs iespēja viņus vēl kādreiz satikt. Šis brauciens noteikti kaut kādā veidā ir mainījis mūsu dzīves un skatījumu uz lietām, un par to mēs var vien teikt milzīgu paldies visiem, kas palīdzēja mums piedzīvot vienu no lieliskākajām nedēļām mūsu dzīvēs!”

 
 

11.08.2015.

Turcijas viesi parāda sportisku sparu

No 23. līdz 27. jūlijam, Talsu novadā viesojās Talsu novada pašvaldības sadarbības partneru – Alānijas sporta entuziastu delegācija. Viesi ieradās Talsu novadā, lai izmēģinātu spēkus pludmales volejbola turnīrā Laucienes pagasta Pļavu sporta bāzē, kā arī, lai cīnītos par Sabiles Vīna svētku medaļu iegūšanu. Šī bija arī atbildes vizīte, aizvadītā gada volejbola draudzības turnīram Alānijā.

Delegāciju pārstāvēja Latvijas Republikas vēstniecības Turcijā goda konsuls Nurkan Šašmaz, Alānijas sporta departamenta vadītājs Mehmet Erken un sporta departamenta speciālists Gokhan Doģan, kā arī sporta kluba Alanya Dosk prezidents Mehmet Zafer Peker. Viesi, lai arī nav profesionāli volejbolisti, parādīja aktīvu cīņas sparu un nenogurstošu azartu. Neskatoties uz piedzīvotajām neveiksmēm lidostā, kad netika piegādāta viesu bagāža, ciemiņi bija pozitīvi noskaņoti, un veiksmi viņiem, šķiet, nesa ne tikai Talsu draugu sagādātie sporta tērpi, bet neviltotā draudzība un sirsnība.

Draudzības turnīrā Pļavu sporta bāzē, tika izlozētas mix komandas, kurās Turcijas viesi spēlēja četrās apvienotās komandās ar Talsu novada sportistiem. Turpat trīs stundu garumā notika cīņa par kausiem un godalgotajām vietām. Mačiem noslēdzoties, uzvarētāju laurus plūca komanda, kurā spēlēja Gokhan Doģan, Aivars Pekmans un Jānis Vicinskis. Godpilno 2. vietu ieguva komanda ar spēlētājiem Mehmet Erken, Reini Pekmanu un Madaru Bajāri, bet 3. vietā ierindojās latviešu spēlētāji Normunds Krūze, Edgars Priede un Anda Jaunpujēna – Krūze. Sportiskais gars netrūka arī komandai, kurā spēlēja Nurkan Šašmaz, Jānis Krūze un Kate Jansone. Savukārt Sabiles Vīna svētku sporta sacensībās, Alānijas viesi spēkus izmēģināja arī Tautas bumbas spēlē, bet medaļu un godpilno 3. vietu pludmales volejbolā ieguva komanda, kurā spēlēja Gokhan Doģan, Jānis Vicinskis un Normunds Krūze. Delegācijas vadītājs Nurkan Šašmaz, atzina, ka: „Talsu novadā ir ļoti labi pludmales volejbolisti, un to spēlē daudz jauniešu, kaut arī Talsu novadā nav pludmales. Alānijā ir pludmale ar daudziem volejbola laukumiem, tāpēc sadarbība šajā jomā noteikti tiks turpināta, jo tā ir laba pieredze un Talsu sportisti mūsu spēlētājiem ir iemācījuši ļoti vērtīgus treniņu elementus un spēles paņēmienus. Pēc intensīvajām spēlēm mums tika dota lieliska iespēja relaksēties latviešu pirtī, baudot latviešu pirts tradīcijas.”

Viesi apmeklēja arī pašvaldības nozīmīgākās vietas, baudīja Vīna svētku burvīgo gaisotni un piedalījās Vīna svētku gājienā, nesot gan Turcijas, gan Latvijas valsts karogus. Tāpat viesi priecājās par Talsu tautas nama Radošo sētu, amatniecības sētu „Kauliņi” un Ārlavas bānīti. Ciemiņi iepazinās arī ar Latvijas skaisto galvaspilsētu Rīgu un pabija Siguldā.

 
 

12.06.2015
 
No Alānijas ar sauli sirdī
 
Kopš 2006. gada Talsu novada pašvaldībai notiek aktīva sadarbība ar Alānijas pašvaldību. Gadu no gada notiek dažādas apmaiņas vizītes izglītības, kultūras, tūrisma, uzņēmējdarbības, valsts un pašvaldības pārvaldības jomā. Lai savstarpējā sadarbība turpinātu attīstīties un neapsīktu, arī šogad no 22. līdz 29. maijam uz Turciju devās Talsu novada pašvaldības oficiālā delegācija, lai piedalītos gadskārtējā Alānijas 15. starptautiskajā tūrisma un mākslas festivālā.

Uz Alāniju devās Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus, domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Normunds Tropiņš, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja, deputāte Olga Blumbaha, pašvaldības izpilddirektora vietnieks Oskars Kļava un Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede.

Latvijai savs goda konsuls Alānijā

Delegācijas pārstāvji apmeklēja jaunatklāto Latvijas Goda konsulātu, un goda konsulam Nurkanam Sasmaz dāvāja mākslinieces Elitas Blumbahas gleznu ar tradicionālo Talsu vecpilsētas ainavu. Ceļš, lai iegūtu goda konsula statusu, ilga veselu gadu, jo tas ir sarežģīts un atbildīgs process. Tas izdevās, pateicoties arī ilgstošai sadarbībai un Talsu novada pašvaldības rekomendācijām. Pēc jaunā Latvijas goda konsula Alānijā Nurkana Sasmaz iniciatīvas, oktobra nogalē Latvijā ieradās plaša Alānijas uzņēmēju delegācija 45 cilvēku sastāvā un piedalījās Latvijas un Turcijas biznesa forumā. Alānijas uzņēmēju delegācija Latvijā ieradās ar Talsu novada pašvaldības atbalstu. Jāpiezīmē, ka Talsu novada pašvaldība ir vienīgā Latvijā, kurai ir oficiāls sadarbības līgums ar kādu no Turcijas pašvaldībām. Viens no jaunā goda konsula mērķiem ir panākt tiešos avio lidojumus starp Latviju un Alānijas reģionu. Atvērt tiešo reisu Rīga – Gazipaša. Tāpat N. Sasmaz ir izdevis apjomīgu bukletu par ilggadējo sadarbību ar Talsu novada pašvaldību un Latvijas vēstniecību Ankarā.

Sadarbība dažādās jomās

Vizītes laikā pašvaldības pārstāvji pabija arī pieņemšanā pie Alānijas mēra Adem Murata Yücela, un pārrunāja turpmākās sadarbības plānus. Tāpat mērs informēja par prioritātēm Alānijas pašvaldībā. Ir pagājis vairāk kā gads, kopš jaunais Alānijas mērs pilda savus amata pienākumus, un uzzinājām, kas pašvaldības darbībā ir mainījies. Neskatoties uz to, ka Alānijas prioritāte ir tūrisma attīstība, liela uzmanība tiek vērsta arī iedzīvotāju problēmu uzklausīšanai un risināšanai. Iespējams, ka Alānijas mērs Dižmāras svētku laikā ieradīsies uz Talsu draugu dienām, lai iepazītos ar Talsu novada pašvaldību klātienē.

Viesojoties Alānijā, apmeklējām arī iepriekšējo Alānijas mēru Hasanu Sipahioglu, kurš šobrīd nodarbojas ar viesnīcu biznesu. Pabijām viesos pie bijušā mēra dēla, kurš palīdz tēvam, un ir atvēris mūsdienīgu viesnīcu ar plašu teritoriju 30 km attālumā no Alānijas centra. Šī bija lieliska pieredze kā darboties tūrisma jomā, cik dažāds ir piedāvājums klientiem.

Talsu delegācija tikās arī ar Alānijas sporta departamenta vadītāju Mehmetu Erkenu, lai pārrunātu pludmales volejbola turnīra norisi Talsu novadā Sabiles Vīna svētku laikā. Tāpat tika pārrunāta sadarbība arī citos sporta veidos.

15. starptautiskais tūrisma un mākslas festivāls kā allaž iesākās ar teatralizētu gājienu, kurā līdzīgi kā Talsos, kolektīvi ietērpjas dažādos tēlos, atdarinot gan multiplikācijas filmu varoņus, gan dažādas tautas. Gājienā devāmies kopā ar citu valstu delegāciju pārstāvjiem. Baudījumu varēja gūt no instrumentālās mūzikas koncerta, kurā dominēja klarnetes solo. Tāpat svētku laikā bija apskatāmas dažādas izstādes un amatniecības tirgi. Arī citās dienās norisinājās dažādi koncerti, un svētku noslēgumā, pirmdienas vakarā, kas sakrita ar pašvaldības mēra dzimšanas dienu – varēja sajūsmināties par Stambulas slavenās pop dziedātājas Fundas Arar sniegto koncertu, kas priecēja tūkstošiem skatītāju.

Alānija nav mierīga klusuma oāze, tajā kūsā un mutuļo dzīve, cilvēki ir ļoti draudzīgi, un visi, ar kuriem ir bijusi kāda tikšanās reize, paliek par labiem draugiem. Tāpēc arī tik daudz tikšanās reižu, tik daudz notikumu un laba, jauna pieredze. No Alānijas aizbraukt nevar vienaldzīgi, līdzi noteikti tiks paņemts gabaliņš saules un uzticama draudzība. Kā atvadoties sacīja mūsu delegācijas pavadonis Gokhans: „Mēs esam iepazinušies saistībā ar mūsu darba pienākumiem, bet sirdīs paliksim draugi uz mūžu!”

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja


21.05.2015.

Dosies vizītē uz Alānijas pašvaldību Turcijā

Jau kopš 2006. gada darbojas starptautiskās sadarbības līgums starp Talsu un Alānijas pašvaldībām. Gadu no gada notiek dažādas apmaiņas vizītes izglītības, kultūras, sporta, tūrisma un ekonomikas jomā. Bez oficiālajām pašvaldības vizītēm nebūtu iespējama šāda veida sadarbība. Lai savstarpējā sadarbība turpinātu attīstīties un neapsīktu, arī šogad no 22. līdz 29. maijam uz Turciju dosies Talsu novada pašvaldības oficiālā delegācija, lai piedalītos Alānijas 15. starptautiskajā tūrisma un mākslas festivālā.

Festivāls Alānijā notiek katru gadu un tajā Alānijas mērs Adems Murats Yücels ielūdz savas pašvaldības oficiālos sadarbības partnerus. Šoreiz, neskaitot Latvijas Talsu novada pašvaldības pārstāvjus, Alānijā viesosies arī deviņas citu dažādu valstu delegācijas. Divas no Lietuvas – Trakai un Silute pašvaldībām, trīs Krievijas – Murmanskas, Zeļenogorskas un Saratovas, kā arī Polijas, Vācijas, Tunisijas un Ķīnas valsts delegācijas. Delegāciju uzturēšanās izmaksas sedz Alānijas pašvaldība.

Šoreiz uz Alāniju dosies Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus, domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Normunds Tropiņš, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja, deputāte Olga Blumbaha, pašvaldības izpilddirektora vietnieks Oskars Kļava un Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede. Delegācijas pārstāvji apmeklēs pavisam nesen, 16. maijā oficiāli atklāto Latvijas Goda konsulātu, kurā piedalījās un svinīgās uzrunas teica Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavošolu, Latvijas vēstnieks Turcijā Atis Sjanīts, kā arī Alānijas mērs Adems Murats Yücels un citas oficiālas personas. Par Latvijas goda konsulu tika apstiprināts Nurkans Sasmazs. Tas paveikts, pateicoties arī ilgstošai sadarbībai un Talsu novada pašvaldības rekomendācijām, Latvijas goda konsula amatam izvirzot N. Sasmazu.

Pirms došanās uz Alāniju, aizvadītās nedēļas nogalē, kad Talsos norisinājās rallijs, domes priekšsēdētājs A. Lācarus un Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja I. Priede apmeklēja bistro „Alānija”, kas atrodas Talsos, Lielā ielā 16, un drīzumā mainīs atrašanās vietu uz Lielgabala ielu 6. Pašvaldības pārstāvji bistro saimniekam Ali Seturkam dāvināja Alānijas foto mākslinieka Ali Aral krāsainu gleznu reprodukcijas, lai tās papildinātu ēstuves interjeru. Tāpat A. Lācarus un I. Priede vēlējās uzzināt bistro īpašnieka A.Seturka iespējamās vēlmes, kuras varētu īstenot ierodoties Ali dzimtajā pilsētā Alānijā. Bistro saimnieks bija ļoti iepriecināts par pēkšņo pašvaldības pārstāvju vizīti, sūtīja sveicienus Alānijas mēram un solīja nākamajā gadā doties līdzi.

Inga Priede

 


20.05.2015.
Turcijas pilsētā Alānijā atklāts Latvijas goda konsulāts
 
16. maijā, klātesot Turcijas ārlietu ministram Mevlutam Čavašolu (Mevlüt Çavuşoğlu) un Latvijas vēstniekam Turcijā Atim Sjanītam, Turcijas pilsētā Alānijā (Alanya) notika oficiālā Latvijas Goda konsulāta atklāšana. Par Latvijas goda konsulu ir apstiprināts Nurkans Šasmazs (Nurkan Şaşmaz).

Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavošolu uzrunā klātesošajiem īpaši uzsvēra abu valstu lieliskās attiecības, kuras ar konsulāta atklāšanu strauji augošajā Vidusjūras piekrastes pilsētā gūs jaunu dinamiku. M. Čavošolu apsveica Latviju ar veiksmīgu goda konsula izvēli, uzsverot, ka Nurkana Šasmaza līdzšinējā darbošanās abu valstu saišu nostiprināšanā ir labi zināma Alānijas reģionā.
 


Ministrs tāpat atgādināja, ka Latvija pieder pie tām ES valstīm, kas aktīvi atbalsta Turcijas dalību ES, bet labā sadarbībā NATO ietvaros vēlreiz tika apliecināta abu valstu ārlietu ministriem, tiekoties NATO ārlietu ministru sanāksmē Antālijā pirms dažām dienām.

Savukārt Latvijas vēstnieks Turcijā izteica pateicību goda konsulam Nurkanam Šasmazam par darbu, kas pēdējo gadu laikā jau paveikts Latvijas labā un pasniedza viņam ārlietu ministra parakstīto konsulāro patentu.

Savas līdzšinējās darbības laikā jaunais goda konsuls ir veltījis lielu uzmanību sadarbības veicināšanai starp Turciju un Latviju biznesa sadarbības jomā, kā arī iesaistījies un bijis iniciators vairākiem sadarbības projektiem kultūras jomā. Goda konsula iesaiste stiprinājusi arī ciešo sadarbību starp sadraudzības pilsētām Alāniju un Talsiem.

Pēdējo gadu laikā Latvijas tūristu skaits uz šo Antālijas reģiona daļu ievērojami audzis, tādēļ goda konsula viens no uzdevumiem būs veicināt sadarbību tūrisma jomā, reizē arī nepieciešamības gadījumā sniedzot atbalstu tūristiem ārkārtas situācijās. Goda konsula konsulārais apgabals ietver arī Antaljas provinces Manavgata un Gazipašas rajonus.

Alānijā jau darbojas vairāku Skandināvijas valstu atvērtie goda konsulāti. Latvijas konsulāts ir jau astotais Alānijas reģionā.
 
Talsu novada sadarbības partneri Alānijā, svinīgi atklāj Latvijas goda konsulātu. Tas paveikt pateicoties ilgstošai sadarbībai un Talsu novada pašvaldības rekomendācijām, Latvijas goda konsula amatam izvirzot Nurkanu Sazmazu.
 
Teksta un attēla avots: http://www.mfa.gov.lv/


15.05.2015.

„Turcijā izbaudījām katru mirkli”

No 22. līdz 26. aprīlim Talsu novada bērnu delegācija viesojās Turcijā, pašvaldības sadarbības pilsētā Alānijā, kur notika tradicionālie Turcijas Nacionālie bērnu aizsardzības dienas svētki, kas tiek rīkoti katru gadu 23. aprīlī. Šī diena Turcijas valstij ir ļoti nozīmīga, jo tiek atzīmēta Turcijas valsts dibinātāja un pirmā prezidenta Mustafa Kemala Ataturka dzimšanas diena.

Šajā dienā gadu no gada visā valstī tiek atzīmēta M. K. Ataturka piemiņas diena, kur uzcītīgākie skolēni saka uzrunas un sniedz svētku koncertu. Talsu novada delegāciju pārstāvēja 10 dalībnieki: no Ziemeļkurzemes stīgu orķestra, teātra studijas „Jandāls”, 2014. gada titula „Latvijas lepnums” ieguvējs Jēkabs Kalmanis, kā arī, lai tiktu pārstāvēta kāda lauku skola, divi talantīgi audzēkņi no Laucienes pamatskolas – mākslas nozarē un dejā. Lai brauciens būtu drošs, jauniešiem līdzi devās Ziemeļkurzemes stīgu orķestra pedagoģe Līga Balga, Laucienes pamatskolas direktors Oļegs Solovjovs un sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Bumbiera.

Skolēni dalībai festivālā katru gadu tiek izvirzīti, par kritēriju ņemot sasniegumus profesionālās ievirzes un interešu izglītības jomā, kā arī par aktīvu dalību pašvaldības rīkotajos pasākumos.

Jaunieši Turcijas amatpersonas un skolēnus iepriecināja ar sniegtajiem priekšnesumiem, un pieņemšanā pie Alānijas mēra Adem Murat Yücel kunga sniedza priekšnesumu ar dziesmu un deju.

Mūsu novada delegācijai tas bija brīnišķīgs ceļojums, kas paliks atmiņā vienmēr, kā arī sniegs motivāciju attīstīt savus talantus vēl vairāk un piedalīties pašvaldības rīkotajos pasākumos.

Gūtajos iespaidos dalās Megija Upesjozupa, Laucienes pamatskolas 7. klases skolniece, kura lielākos panākumus sasniegusi dejā „Brauciena sākumā mani pārņēma bailes, jo pirmo reizi lidoju ar lidmašīnu, kas patiesībā izrādījās brīnišķīgi un jauki. Ieguvu jaunus draugus, kuri šo braucienu padarīja jautrāku. Man ļoti patika pastaiga pa kanjonu, peldēšanās Vidusjūrā un baseinā, protams, arī siltais laiks un pastaigas pa plašo turku tirgu. Interesanti bija uzstāties arī pie Alānijas mēra un redzēt priekšnesumus, kurus sniedza citu valstu pārstāvji. Man negribējās lidot atpakaļ uz Latviju, jo es apzinājos, ka Latvijā nebūs tik silti, nebūs palmu, jūras un pamatīgās „kaulēšanās” tirgū. Tas bija pats aizraujošākais ceļojums, kuru pagaidām esmu piedzīvojusi! Liels paldies visiem par brīnišķīgo iespēju arī man doties uz Turciju!”

Atmiņas par braucienu stāsta Beāte Štrause: „Man ļoti patika šis brauciens uz Alāniju. Es uzzināju daudz ko jaunu par Turciju un tās iedzīvotājiem. Iepriekš bija radies citādāks iespaids par to, kādi varētu būt vietējie iedzīvotāji, bet, nonākot tur, sapratu, ka tas ir bijis aplams, jo cilvēki mūs uzņēma ļoti draudzīgi, apkārtējie bija smaidīgi. Man radās arī citādāks priekšstats par to, kāda var būt jūra, jo Latvijā biju pieradusi, ka tā ir salīdzinoši mierīga, bet Alānijā viļņi bija tik milzīgi, ka pat krastā tie spēja nogāzt no kājām! Es izbaudīju katru brīdi, kuru pavadīju Alānijā. Manuprāt, šis ceļojums varēja būt garāks, jo dienas pagāja ļoti ātri.”

 

Marta Bumbiera

Talsu novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību speciāliste


09.01.2015.

Talsos atver bistro „Alanya”

Liels bija pārsteigums, kad uzzinājām, ka Talsos, Lielā ielā 16 atvēries ātrās ēdināšanas uzņēmums, jeb bistro ar nosaukumu „Alanya”, kur ēdienus gatavo turku pavārs. Kā zināms, pilsēta Alānija, saulainajā Turcijā ir Talsu novada pašvaldības oficiālie sadarbības partneri, ar kuriem notiek rosīga sadarbība. Par uzņēmuma darbību patīkami pārsteigti ir arī draugi Alānijā, tāpēc devāmies noskaidrot kā uzņēmuma saimniekam radās doma piedāvāt savas valsts nacionālos ēdienus talseniekiem.

Kā radās ideja par bistro ar specifisku ēdienkarti atvēršanu Talsu vecpilsētā?

Ali Seturks, bistro „Alanya” idejas autors un tā īpašnieks, Talsos dzīvo jau aptuveni divus gadus. Pirms tam viņš 24 gadus dzīvojis Vācijā, bet par savu dzimto pilsētu sauc Alāniju Turcijā. Saimnieks atklāja, ka uzņēmējdarbību Talsu novadā uzsācis pirms vairāk nekā četriem gadiem. 2009. gadā A. Seturks Laucienes pagastā izveidoja uzņēmumu, kas no Latvijas uz Turciju eksportēja gaļas liellopus. Eksporta tirgum aizveroties, Ali pievērsies aitkopībai. Tomēr, tā kā A. Seturka profesija un aizraušanās ir pavārmāksla, nākotni viņš vēlas saistīt ar šo nozari.

Ieviest Talsos nelielu daļu no Turcijas kultūras – tāds ir A. Seturka bistro atvēršanas mērķis. „Turcijas virtuvi veido ne tikai kebabi, tai raksturīgi arī citi ēdieni, tai skaitā dažādas zupas un sautējumi. Labprāt gatavoju asus un spēcīgus ēdienus, kas cilvēkā rada enerģiju,” sacīja Ali. Bistro ēdienkarte ir ļoti dažāda – lazanjas, burgeri, picas, makaronu ēdieni, ravioli. Mēģināts talseniekus ieinteresēt arī ar gaļas iesmiņu piedāvājumu, bet tas apmeklētājiem nav šķitis vilinošs, tādēļ patlaban iecienītākais ēdiens ir kebabs. Ali Seturks no latviešu virtuves labprāt izvēlas biešu zupu. Apmeklētāji jau paspējuši iecienīt jauno ēstuvi, par ko liecina plašais klientu loks un bagātīgā ēdienu izvēle.

Šeit, ieskaitot Ali, nodarbināti trīs cilvēki. „Neviens negrib strādāt!”, uzsvēra A. Seturks, brīnoties par paradoksu, ka bezdarba situācijā neizdodas atrast darbiniekus.

Ali Seturkam ir daudzsološas nākotnes ieceres, neapstāties pie sasniegtā, bet turpināt uzņēmējdarbību paplašināt, proti, atvērt restorānu Rīgā.

 

26.11.2014.
 
Uzsākta sadarbība sporta jomā ar Alānijas pašvaldību Turcijā

Jau iepriekš esam informējuši, ka gadu no gada notiek dažādas apmaiņas vizītes izglītības, kultūras, tūrisma un uzņēmējdarbības jomā starp Talsu novada pašvaldību un Alānijas pašvaldību Turcijā. Bez domes atbalsta un oficiālajām pašvaldības vizītēm nebūtu iespējama šāda veida sadarbība. Šogad šī savstarpējā sadarbība bijusi veiksmīga dažādās nozarēs un daudz plašākā mērogā, tostarp uzsākta savstarpējā sadarbība arī sporta jomā.

Pateicoties deputāta Normunda Krūzes iniciatīvai, 31. oktobrī uz Alāniju devās pludmales volejbolisti, lai organizētu un piedalītos pludmales volejbola draudzības turnīrā. Delegācijas sastāvā tika apstiprināti septiņi dalībnieki – Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede, kura organizēja delegācijas uzņemšanu un koordinēja vizītes darba kārtību, domes deputāts un Laucienes sporta centra vadītājs Normunds Krūze, kurš uzņēmās draudzības turnīra organizēšanu, sagādājot pat uzvarētāju kausus un gādāja par treniņu norisi un Sporta nodaļas vadītājs Aivars Pekmans. Deputāti delegācijas sastāvā apstiprināja arī pārējos četrus spēlētājus, kurus ieteica N.Krūze un A.Pekmans, ņemot vērā dalībnieku aktivitāti, entuziasmu un ieguldījumu gan pludmales volejbola spēļu rīkošanā, gan sportiskos sasniegumus un uzcītību treniņos. Proti, delegācijas sastāvā tika iekļauti arī Madara Bajāre, Elīza Matroze, Anda Jaunpujēna-Krūze, Jurijs Siņkevičs.

Ierodoties Alānijā, ciemiņus no Latvijas pārsteidza viesmīlīgā uzņemšana un saulainās dienas, jo novembra pirmā nedēļa bija patiesi silta, sasniedzot + 26 grādus. Jau pirmajā dienā notika treniņi pludmales volejbola laukumos Vidusjūras krastā. Sākotnēji gan treniņos, gan draudzības spēlēs iesaistījās viesnīcas īpašnieks Murat Sipohiaglu ar saviem draugiem, bet sākoties darba nedēļai, spēlētājiem pievienojās gan Alānijas sporta skolas pārstāvji, gan sporta nodaļas administrācijas darbinieki, gan citi spēlētāji, kuru sirdslieta ir sports. Četru dienu treniņi noslēdzās ar draudzības turnīru, kurā uzvaras laurus plūca Elīza Matroze ar savu partneri Blentu, godpilnā 2. vieta Jurijam Siņkevičam un Semai, bet 3.vieta un kauss arī Normundam Krūzem un Lalei. Bet galvenā balva, viennozīmīgi bija jauniegūtie draugi un turpmākā draudzība. Jāpiebilst, ka spēles notika MIX komandās, izlozējot partnerus. Viens no galvenajiem noteikumiem – komandas sastāvā viena sieviete un viens vīrietis.

1. vieta - Elīza Matrozei ar savam spēles partnerim Blentam

2. vieta - Jurijam Siņkevičam un Semai

3.vieta un kauss arī Normundam Krūzem un Lalei

 

Bez treniņnodarbībām un draudzības spēlēm, Talsu novada delegācijas dalībnieki viesojās arī pie Alānijas pašvaldības mēra Adem Murat Yucel kunga. Tikšanās laikā tika pārrunāta līdzšinējā sadarbība un apspriestas turpmākās aktivitātes nākamajā gadā. Neskatoties uz Yucel kunga lielo aizņemtību, mūsu delegācijas pārstāvjiem tika parādīts liels gods un solījums apmeklēt Latviju nākamā gada augustā. Talsenieki apmeklēja arī Latvijas goda konsula Alānijā Nurkana Sasmaza biroju un dāvāja prezentlietas ar Latvijas simboliku biroja iekārtojumam. Inga Priede tikās arī ar Alānijas sporta departamenta vadītāju Levent Uğur kungu, lai vienotos par savstarpējo sadarbību sporta jomā, un abu valstu dalību starptautiskajos turnīros dažādos sporta veidos. Jauku un sirsnīgu uzņemšanu viesi no Talsu novada piedzīvoja milzīgajā „Goldcity” viesnīcā Alānijas reģiona kalnos pie daudzu talsenieku drauga, šefpavāra Hayrullah Demiray, kurš Alānijas dienās Talsos prezentēja savas valsts nacionālos ēdienus. Visas dienas kopā ar Talsu novada delegāciju kopā pavadīja Alānijas sporta departamenta vadītāja asistents Ahmet Emre Payalioğlu, kurš ciemiņus iepazīstināja arī ar Alānijas nozīmīgākajām vietām. Talsenieki satikās arī ar citiem, nu jau ilggadējiem draugiem.

Ar iespaidiem saulainajā Alānijā dalās Madara Bajāre un Normunds Krūze:

Madara Bajāre, Talsu 2. Vidusskolas 12.klases skolniece:

„Šajā nedēļā es Alānijā iepazinu daudzus jaunus cilvēkus un labāk iepazinu jau zināmos. Mūs kā viesus uzņēma ļoti sirsnīgi. Turku draugi centās no visas sirds, lai mums viss patiktu, un, lai mēs spētu paveikt pēc iespējas vairāk no visa plānotā. Viņi mums lika justies ļoti īpašiem un cerams, ka arī mēs spēsim radīt viņiem šādas sajūtas, kad viņi ieradīsies pie mums.”

Normunds Krūze, Talsu novada domes deputāts, sporta centra „Lauciene” vadītājs:

„Ideja par sadraudzības uzsākšanu sporta jomā radās pavasarī, kad devāmies vizītē uz Alāniju.  Liels prieks bija par ielūguma vēstuli, pēc kura  nokomplektējām grupu ar dalībniekiem, kuri dosies uz Alāniju. Mūsu vasaras sezona jau sen pavadīta, un atkal atgriežamies karstā saulē, smiltīs un pie siltā jūras ūdens. Lai gan Alānijā laika apstākļi ne par ko neliecināja par vasaras sezonas beigām, tomēr novembra sākums ir noslēdzošais laiks tūrisma un vasaras sezonai. Mums kā ziemeļniekiem šāda laika apstākļi ir karstākajā gada laikā. Turku viesmīlība bija augstā līmenī, pabijām daudzās Alānijas pilsētas populārākajās vietās, iepazināmies ar vēsturi, nobaudījām virtuves gardumus, un, protams, aizvadījām vairākus treniņus kopā, kā arī noslēdzošajā posmā noorganizējām sadraudzības turnīru, kurā turku puiši spēlēja ar latviešu meitenēm, un otrādi, pēc izlozes. Cīņas spraigas, bet galvenais bija tas, ka visiem patika šāda veida turnīrs un cerēsim, ka spēsim arī mēs uzņemt pie sevis sporta entuziastus no Alānijas, lai spēkotos uz mūsu laukumiem.”

 


13.11.2014.

Starptautiskā sadarbība ar Turcijas gleznaino pilsētu Alāniju -uzņem apgriezienus

Kopš 2006. gada darbojas starptautiskās sadarbības līgums starp Talsu novada un Alānijas pašvaldībām. Gadu no gada notiek dažādas apmaiņas vizītes izglītības, kultūras, tūrisma un uzņēmējdarbības jomā. Bez domes atbalsta un oficiālajām pašvaldības vizītēm nebūtu iespējama šāda veida sadarbība. Šogad šī savstarpējā sadarbība bijusi veiksmīga dažādās nozarēs un daudz plašākā mērogā.

Latvijai savs goda konsuls Alānijā

2014. gada 27. oktobrī Latvija paplašināja savu goda konsulu tīklu Turcijā, goda konsula Alānijā amatā nozīmējot Turcijas pilsoni Nurkanu Šašmazu (Nurkan Şaşmaz). Goda konsula konsulārais apgabals ietver Alānijas, Manavgatas (Manavgat) un Gazipašas (Gazipasa) reģionus. Nurkans Šašmaz ir ilgstošs starptautiskās sadarbības koordinators starp Talsu un Alānijas pašvaldībām, un pateicoties Talsu novada pašvaldības iniciatīvai un Latvijas Vēstniecībai Ankarā, ieguvis šo nozīmīgo amatu. Ceļš, lai iegūtu goda konsula statusu ilga veselu gadu, jo tas ir sarežģīts un atbildīgs process. Pēc jaunā Latvijas goda konsula Alānijā Nurkana Šašmaza iniciatīvas, oktobra nogalē Latvijā ieradās plaša Alānijas uzņēmēju delegācija vairāk kā 45 cilvēku sastāvā, lai 29. oktobrī piedalītos Latvijas un Turcijas biznesa forumā. Alānijas uzņēmēju delegācija Latvijā ieradās ar Talsu novada pašvaldības atbalstu. Jāpiezīmē, ka Talsu novada pašvaldība ir vienīgā Latvijā, kurai ir oficiāls sadarbības līgums ar kādu no Turcijas pašvaldībām. Biznesa forumā piedalījās dažādu nozaru Turcijas uzņēmēji - būvniecības, būvniecības materiālu un nekustamo īpašumu, tūrisma un tūrisma aģentūras, suvenīru un ādas izstrādājumu, restorānu biznesa, pārtikas ražošanas un tirdzniecības, IT, kokapstrādes un transporta jomas pārstāvji.

Sadarbība paplašinās dažādās jomās

Katru gadu 23. aprīlī Talsu novada talantīgākie un uzcītīgākie skolēni dejotprasmē, mākslā vai mūzikā dodas uz Starptautisko bērnu festivālu. Savukārt maija nogalē uz Turciju devās Talsu novada pašvaldības oficiālā delegācija, lai tradicionāli piedalītos Alānijas 14. starptautiskajā tūrisma un mākslas festivālā. Šajā laikā, apmeklējot Alānijas privāto Bahçeşehir koledžu, tika panākta vienošanās par 15 skolēnu dalību Izglītības pārvaldes rīkotajā Starptautiskajā mācību un atpūtas nometnē MAN, kas šogad pēc četru gadu pārtraukuma atkal notika Mazirbē, kopā ar Lietuvas Prieņu rajona un Igaunijas Sāremas salas skolēniem.

Oktobris ir bijis īpaši ražens savstarpējā sadarbībā, jo uz Alāniju ar nelielu intervālu devās divas Talsu novada delegācijas. Viena, lai piedalītos Starptautiskajā pavāru konkursā, otra, lai organizētu un piedalītos pludmales volejbola draudzības turnīrā.

Dalība šefpavāru konkursā „Zelta kauss”

Uz starptautisko pavāru konkursu „Zelta kauss” devās Talsu novada uzņēmējs Aivars Varņeckis un PIKC „Rīgas Valsts tehnikums” Laidzes teritoriālās struktūrvienības ēdināšanas pakalpojumu speciālistu programmas audzēkne Renāte Lauciņa. Konkurss norisinājās no 24. līdz 26. oktobrim. Konkursa dalībniekiem bija iespējas izvēlēties kādā ēdienu gatavošanas grupā startēt. Latvijas pārstāvis A.Varņeckis izvēlējās pagatavot zivju ēdienu. Savukārt Lietuvas komanda gatavoja savas valsts nacionālo ēdienu, bet vēl citi dalībnieki gatavoja jēra, liellopa, vistas gaļas vai deserta ēdienus. Konkursā kopumā piedalījās ap 1000 dalībnieku. Talsu novada pašvaldība ir patiesi gandarīta un lepojas ar Aivara Varņecka panākumiem, jo savā grupā, apmēram 40 dalībnieku konkurencē tika izcīnīta godpilnā 3.vieta un bronzas medaļa. Mazliet labāk veicās Murmanskas šefpavāram, kurš ieguva 1. vietu. Savukārt citu sadarbības partneru valstu pārstāvji godalgotas vietas nesaņēma. A.Varņeckis atzīst, ka tā ir nenovērtējama pieredze startēt tik lielā konkurencē, un uzsākt startu pašam pirmajam savā grupā, plkst.8.00 no rīta, kā arī tik salīdzinoši īsā laika posmā – 30 minūšu laikā, pagatavot un skaisti noformēt ēdienu. Jāpiebilst, ka konkursā piedalījās un zelta godalgu ieguva arī šefpavārs Hayrullah Demiray, kurš Alānijas dienās Talsos prezentēja savas valsts nacionālos ēdienus.

Uzsākta sadarbība arī sportā

Pateicoties deputāta Normunda Krūzes iniciatīvai, 31. oktobrī uz Alāniju devās pludmales volejbolisti, lai uzsāktu sadarbību arī sporta jomā. Informācija par volejbolistu gaitām saulainajā pilsētā drīzumā.

 

 


06.05.2014.

 

„Dziesmu skolas” un „Jumalēnu” dalībnieki piedalās Alānijas bērnu festivālā

No 19. līdz 25. aprīlim, Talsu novada bērnu delegācija viesojās Turcijā, pašvaldības sadraudzības pilsētā Alānijā, kur notika tradicionālie Turcijas Nacionālie bērnu aizsardzības dienas svētki, kas tiek rīkoti katru gadu 23. aprīlī. Šī diena Turcijas valstij ir ļoti nozīmīga, jo tiek atzīmēta Turcijas valsts dibinātāja un pirmā prezidenta Mustafa Kemala Ataturka dzimšanas diena.

Šajā dienā, gadu no gada, visā valstī tiek atzīmēta Ataturka piemiņas diena, kur uzcītīgākie skolēni saka uzrunas un sniedz svētku koncertu. Talsu novada delegāciju svētkos šoreiz pārstāvēja 12 dalībnieki no muzikālās studijas „Dziesmu skola” ar tās vadītāju Baibu Veismani-Rezongu, un Pastendes tautisko deju kolektīva „Jumalēni” mazie dejotāji ar vadītāju Leldi Hodjačiku. Skolēni dalībai festivālā katru gadu tiek izvirzīti, par kritēriju ņemot sasniegumus profesionālās ievirzes un interešu izglītības jomā, kā arī par aktīvu dalību pašvaldības rīkotajos pasākumos.

Jaunieši Turcijas amatpersonas un skolēnus pārsteidza ar saviem sniegtajiem priekšnesumiem, un pieņemšanā pie Alānijas jaunievēlētā mēra Adem Murat Yücel kunga, rādīja savas prasmes latviešu tautas dejās un dziesmās.

Mūsu novada delegācijai tas bija brīnišķīgs ceļojums, kas paliks atmiņā uz visu mūžu, un sniegs vēl lielāku motivāciju attīstīt savus talantus un piedalīties pašvaldības rīkotajos pasākumos. Gūtajos iespaidos dalās Mūzikas studijas „Dziesmu skola” vadītāja Baiba Veismane – Rezonga:

„ KĀ, LAI SAGAIDA ŠO DIENU?”

Ziniet teicienu – „PRIEKS RADA PRIEKU...!”? Esmu pārliecināta, ka šie trīs vārdi piepilda SAPŅUS...!

Ziemas un pavasara mijā Talsu novada pašvaldība iepriecināja 15 bērnus, jauniešus un viņu pedagogus, kuri, pateicoties saviem muzikālajiem talantiem, devās priecēt draugus Talsu novada sadraudzības pilsētā Alānijā (Turcijā).

Katru pavasari uz brīnumskaisto Vidusjūras kūrortpilsētu Alāniju dodas talantīgu Talsu novada jauniešu delegācija, lai piedalītos bērnu festivālā un sniegtu koncertus. Šopavasar, no 18. – 26. aprīlim, Alānijas iedzīvotājus un tūristus ar latviešu dziesmām un dejām priecēja dziedošās meitenes un viņu pedagoģe Baiba Veismane – Rezonga no mūzikas studijas „Dziesmu skola” un jestrie dejotāji no Pastendes pamatskolas tautas deju kolektīva „Jumalēni”, kopā ar vadītāju Leldi Hodjačiku. Delegācijas radošo sastāvu vadīja un oficiālos pienākumus pildīja Talsu novada priekšsēdētāja vietniece Sandra Pētersone.

 „Kā lai sagaida šo dienu?” – teica talantīgie bērni, cītīgi apmeklējot mēģinājumus, un svītrojot kalendārā dienas līdz brauciena sākumam. Kopīgi sagatavojām latviešu tautas dziesmu un deju programmu. Mūsu vērtības – a cappella dziedājums, dejotprieks un košie latviešu tautas tērpi neviltoti priecēja Alānijas iedzīvotāju un dažādu valstu tūristu acis un sirdis.

Bijām ieinteresēti iepazīt arī citu Alānijas sadarbības partneru delegācijas no Lietuvas, Krievijas, Polijas un Somijas. Kopīgi devāmies piknikā kalnos un apmeklējām delfināriju, peldējāmies Vidusjūrā.

Pieņemšanā pie jaunievēlētā Alānijas mēra Adem Murat Yücel savu Talsu novadu prezentējām skanīgi un ar lielu dejas prieku!

 Pārlūkojot fotogrāfijas, daloties iespaidos par piedzīvoto, MĒS VISI SAKĀM – SAPŅI PIEPILDĀS! Tādēļ - PALDIES Talsu novada pašvaldībai par mums uzticēto iespēju apliecināt mūzikas, dziesmas un dejas vienojošo spēku. Lai PRIEKS RADA PRIEKU profesionāli strādāt un piepilda jaunus SAPŅUS...!

 

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr.: 63232125, mob. 26350440, fakss:6 3232130, e-pasts: inga.priede@talsi.lv

 


Vasaras izskaņā – gabaliņš no Turcijas saules!

09-08-2013

Šī gada vasara priecē ar saulainajām un siltajām dienām, pavisam netipiski Latvijas klimatam, bet varbūt tas ir tāpēc, ka pavisam drīz, 15. augustā Talsu novadā ieradīsies Talsu novada pašvaldības sadarbības partneru, Turcijas brīnišķīgās pērles – Alānijas pilsētas delegācija, lai iepazīstinātu draugus Latvijā ar savām tradīcijām, mākslu un kultūru. Saule iesilda mūs – talseniekus, un gatavojas karstasinīgo Turcijas draugu uzņemšanai. 

Alānijas dienas Talsos

Šogad Dižmāras gadatirgus tiks iekrāsots krāsainiem dzīpariem, kas sasaucas ar Talsu svītrkodu un Turcijas zīda košajām bārkstīm. Šoreiz dižošanās notiks vairāku dienu garumā ar dziesmām, dejām, rokdarbu darināšanu, mākslas baudīšanu un kulinārijas brīnumu gatavošanu, jo šī Dižmāras gadatirgus svinēšana ir apvienota ar Alānijas dienām Talsos. Dižmāras gadatirgus paviljonos rosīsies ne tikai mūsu amatnieki un tirgotāji, bet savu amatniecības prasmi un pavārmākslu demonstrēs arī turku viesi. Turcijā pārdevējs vienmēr uzcienās pircēju ar tēju, kafiju vai saldumiem, šāda atmosfēra valdīs arī Alānijas tirgus paviljonos 16. augusta vakarā, plkst. 18.00, kad tiks atklāti Alānijas un Talsu amatniecības paviljoni, kā arī Dižmāras gadatirgus laikā, 17. augustā no plkst. 9.00 līdz 15.00

Turku virtuve ietilpst labāko pasaules virtuvju trijniekā (tūlīt pēc franču un ķīniešu virtuvēm), tāpēc Turcijas pavāri gatavos un cienās tirgus viesus ar Gözleme jeb pildītām turku pankūkām, kuras pilda ar baziliku, pētersīļu zaļumiem un brinzu. Turcijas saldumi ir īpaši un nav saskaitāmi, taču populārākie ir baklava, lokma, lukums un halva. Turcija ir grieķu vīndaru Dieva Dionisa dzimtene, un, kas zina, varbūt kādam izdosies nobaudīt glāzi vīna vai Turcijas nacionālo dzērienu vīnogu- anīsa degvīnu "Raki", kuru dzer, atšķaidot ar aukstu ūdeni. Bez vēderpriekiem, būs iespēja redzēt kā top rotaslietas no stikla, un tiek darināti zīda izstrādājumi. Nav noslēpums, ka zīds tiek iegūts no speciāliem zīda kāpuriem – kokoniem. Zīda izstrādājumu izstādi būs iespējams apskatīt tikai šajās dienās. Tā tiks atklāta piektdienas, 16. augusta vakarā, plkst. 19.00, Talsu tautas namā. Šajā pat laikā tiks atklāta arī Alānijas foto mākslas darbu izstāde.

Bet pēc izstāžu atklāšanas, visi, visi tiek aicināti uz klasiskās mūzikas koncertu, kas notiks Talsu tautas namā, 16. augustā plkst. 19.30. Koncertā piedalīsies pasaulslaveni mākslinieki, Ankaras Nacionālās operas soliste Feryal Turkoglu un pianists Burcin Buke. Šī patiešām ir vienreizēja iespēja – pabūt bez maksas tik augstas raudzes koncertā. Soliste ir guvusi panākumus uz daudzu valstu operas skatuvēm, izpildot gan Karmenas lomu, gan citas galvenās lomas Starptautiskos operas un baleta festivālos.

 

 

Turcijas pankūku cepējas gatavo Gözleme jeb pildītas pankūkas
    

Talsu draugu diena 

Piektdienas, 16. augustā rītā, plkst. 10.00 visi, kam interesē tehniskie sporta veidi, tiek aicināti uz Lībagu pagasta Pūķa trasi, kur sabrauks ap 100 jauno motosportistu, lai demonstrētu skatītājiem veiklību un drosmi motokrosa mini sacensībās.

Piektdienas, 16. augusta vakars, noslēgsies Talsu „Sauleskalna” estrādē, kur plkst. 22.30 norisināsies muzikālo strūklaku koncertuzvedums „Satikšanās pilsētā”, kas šovasar apceļo Latvijas lielākās pilsētas. Tas ir vienīgais lielākais muzikālo strūklaku šovs Baltijā, kas īpaši veidots kā koncertuzvedums, kur uz vienas skatuves debesīs traucošas strūklaku šaltis sadejo ar dziedātājiem un dejotājiem. Unikālā muzikālo strūklaku šova tūre Latvijā notiek pirmo reizi, un to piedāvā mūsu novada puiši Jānis Pētersons un Raivis Grantiņš no kompānijas „ALFA SLS”.          

 

 Uz skatuves kāps rokmūziķis Atis Ieviņš, kurš publiku pārsteidz ne tikai ar “dzelzs rīkli”, bet arī ar milzu enerģiju un lielisku skatuves harizmu, izcilā operdziedātāja ar plašu pieredzi ne tikai opermūzikā, bet arī popmūzikas un džeza žanrā- Ilona Bagele, kā arī šarmantie dejotāji Ieva Kemlere un Rolands Šteinbergs. Šī notikumiem bagātā diena tiks pavadīta „Talsu draugu dienas” zīmē, jo ciemos ieradīsies ne tikai draugi un augstas amatpersonas no saulainās Turcijas, bet Talsu novadu ar savu klātbūtni pagodinās arī sadarbības partneri no Ščolkovas (Krievija), Lejres (Dānija), Sāremas (Igaunija) un Vihmas (Igaunija). Talsos ieradīsies arī Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks un pārstāvji no ārlietu ministrijas, viesi no Latvijas vēstniecības Turcijā un Turcijas vēstniecības Latvijā, kā arī kolēģi no citām Latvijas pašvaldībām. Šajā dienā tiks parakstīts sadarbības līgums ar Sāres novada pašvaldību uz turpmākajiem pieciem gadiem, un noslēgts sadarbības līgums starp Lejres komūnas un Talsu novada pašvaldībām, ko parakstīs iepriekšminēto pašvaldību vadītāji. Tāpēc strūklaku koncertuzveduma izskaņā gaidāms īpašs pārsteigums, kas tiks veltīts visiem atbraukušajiem ārvalstu viesiem. Uz pasaules nav nekas labāks un novērtējamāks par draudzību, un šis koncerts būs kā laba dāvana mūsu viesiem, kas paņems līdzi uz savām mājām daļiņu no Latvijas, atstājot šeit Talsos - gabaliņu savas sirds. 

Dižošanās pie Talsu tautas nama

Sestdiena, 17. augusts paies Dižmāras gadatirgus noskaņās, kur Talsu pilsētas laukumā notiks lielā andele un citas izdarības. Tirgus apmeklētāji varēs iegādāties gan pašmāju ražojumus, gan eksotiskās Turcijas amatnieku darinātos izstrādājumus. Skatītājus priecēs ne tikai „Sīpolu ģimene” un novada amatiermākslas kolektīvi, jo šī gada tirgus tēma ir sīpols, bet arī Turcijas tautisko deju kolektīvs, kas savus priekšnesumus demonstrēs uzreiz pēc Alānijas pilsētas mēra Hasana Sipahioģlu, Alānijas apgabala gubernatora Erhana Ozdemira un Talsu novada domes priekšsēdētāja Aivara Lācara svētku uzrunām plkst. 10.15. Alānijas deju kolektīva uzstāšanos varēsim vērot arī no plkst. 12.00 līdz 12.20. 

Atmiņai par ciešo draudzību

Ar Alānijas pašvaldību ir izveidojušās īpaši sirsnīgas un ciešas attiecības, jo mūsu pilsētas ir aptuveni viena vecuma, un mūsu krāsas tautas lietišķajā mākslā saskan. Mūsu idejas iemiesojas Alānijas līdzcilvēku radītajos darbos, bet Turcijas tautas dzīvesprieku pārmanto mūsu talantīgie bērni, kas katru gadu atgriežoties no Turcijas, smeļas motivāciju tālākajām gaitām. Draugi Turcijā ir novērtējuši mūsu bagātīgo izdomu un radošumu, viņi mūs pielīdzina stiprajam un cēlajam ozolam, kas ievīts arī Talsu novada ģerbonī, tāpēc svētdienas pēcpusdienā, par piemiņu mūsu draudzībai, Eiropas birzī tiks iestādīts ozols. Turku draugi šajā pasākumā īpaši ir aicinājuši piedalīties mūsu dziedošos bērnus, kas ir mūsu nākotnes turpinātāji un tautas tradīciju stipro sakņu glabātāji. Pasākumā piedalīsies Baibas Veismanes – Rezongas „Dziesmu skolas” mazie dziedātāji, un Kristīnes Brokas – Kristbergas vokālās studijas „Tonis” jaunieši.

Alānijas dienu noslēgumā, 18. augustā plkst. 16.00, ikviens kam patīk deja un vīru skanīgās balsis ir aicināts uz koncertu Stendes brīvdabas estrādē, kur Alānijas deju kolektīvs sadancos ar Talsu novada deju kolektīviem. Koncertu kuplinās Stendes vīru vokālais ansamblis.

Šajās dienās ikvienu interesentu aicinām apmeklēt arī Talsu fotokluba izstādi „Alānija Talsu acīm” Talsu novada muzejā.

Atvērsim acis, nometīsim nogurumu no pleciem un baudīsim šajās daudzveidīgajās dienās latvju un Austrumu zemju tradīcijas un kultūru. Sasmelsimies saules siltumu un gaismu, lai pietiek līdz nākamajai vasarai!

 

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja


Turcija sirsnīgi uzņem brīvprātīgos jauniešus

11-07-2013

Jūnija nogalē no Turcijas, Talsu novada pašvaldības sadarbības pilsētas Alānijas, atgriezās Talsu novada sporta skolas basketbola treneris Edgars Priede un Talsu novada sporta skolas absolvente Kristīne Jansone. Jaunieši Alānijā uzturējās veselu mēnesi, jo tur norisinājās Eiropas čempionāts triatlonā.  Edgars un Kristīne darbojās kā brīvprātīgie palīgi čempionāta organizēšanā „EVS” projekta ietvaros.

 

Nokļūšana Alānijā nekādas lielas grūtības nesagādāja, neskaitot to, ka ceļā tika pavadītas vairāk kā 12 stundas. Turki draugus no Latvijas uzņēma ļoti viesmīlīgi un sirsnīgi. Projekta darba kārtībā bija paredzēts, ka pirmā nedēļa ir iepazīšanās un saliedēšanās nedēļa ar pārējiem brīvprātīgajiem (kopā 14 brīvprātīgajiem jauniešiem no desmit valstīm), tāpēc katru dienu, apmēram divu stundu garumā, notika dažādi pasākumi, spēles un uzdevumi, lai labāk viens otru iepazītu un sadraudzētos, pārējais dienas laiks bija brīvais laiks, kuru katrs varēja izmantot pēc saviem ieskatiem.

Otrā nedēļa bija atvēlēta turku kultūras iepazīšanai. Notika dažādas ekskursijas un tika apgūta turku valoda (bija pieaicināta turku valodas pasniedzēja). Protams, tika iepazītas arī dažādas turku izklaides vietas.

Trešajā nedēļā, sākās darbs pie triatlona čempionāta organizēšanas – tika apmeklētas dažādās sapulces, izrādītas sacensību norises vietas, kā arī tika gatavoti dalībnieku numuriņi un sportistu somu pakošana (numuriņi, čipi, reklāmu bukletiņi). Reizē tika turpināts iepazīt turku kultūru, jo varēja aplūkot šo nesteidzīgo tautu visos aspektos, piemēram, eiropieši ir daudz punktuālāki atšķirībā no turkiem.

Noslēdzošajā nedēļā norisinājās pats čempionāts, kurā brīvprātīgajiem bija jādarbojas dažādās zonās - drošības, atjaunošanās, mediju un VIP zonās. Jāatzīst, ka brīvprātīgajiem tika dota iespēja sajusties gluži kā sacensību organizatoriem, jo tika dota iespēja atrasties visās zonās. Brīvprātīgie saņēma informāciju par visu notiekošo, tika aicināti uz oficiālajām vakariņām, un visumā tika novērtēti ļoti atzinīgi.

Jāpiemin, ka paralēli šajā laika posmā, Stambulā notika mītiņi un grautiņi, tomēr Alānijā no tā nebija nekādas miņas un pat vietējie iedzīvotāji īsti nebija lietas kursā par to, kas tur norisinās.

Aizbraukšana bija grūta, un šķiršanās brīdis no Alānijas īpaši smeldzīgs. Jaunieši bija ļoti pieraduši pie jaunajiem dzīves apstākļiem, iemīļoti jauniegūtie draugi, kā arī vilinoši patīkamais klimats un spožā saule.

Atvadoties mums tika pieteikts, ka Alānijā mūs gaidīs vienmēr, un šeit vienmēr būšot mājas arī mums.

 

Edgars Priede,

Talsu novada sporta skolas treneris  


07.06.2013.

Talsu novada pašvaldības delegācija piedalās Alānijas 13. tūrisma un mākslas festivālā

21. maijā uz Talsu novada sadarbības partneru pilsētu Alāniju (Turcija) devās Talsu novada pašvaldības oficiālā delegācija, lai piedalītos Alānijas 13. starptautiskajā tūrisma un mākslas festivālā. Festivāls Alānijā notiek katru gadu, un tradicionāli tajā Alānijas mērs ielūdz savas pilsētas oficiālos sadarbības partnerus.

Šogad uz Alāniju devās Talsu novada domes priekšsēdētāja Daiga Feldmane, pašvaldības izpilddirektors Normunds Tropiņš, sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede, kultūras nodaļas vadītāja Ina Jurkeviča un attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Maruta Blūma. Delegācijas sastāvs tika apstiprināts domes sēdē. Sadarbības līgums paredz delegāciju apmaiņas vizītes, lai šo tikšanos laikā pārrunātu tālākās sadarbības iespējas gan kultūrā, sportā, izglītībā, uzņēmējdarbībā, tūrismā un kopīgu ES projektu īstenošanā.

Pirmajās vizītes dienās Talsu novada pašvaldības delegācija apmeklēja Alānijas pirmsskolas izglītības iestādes. Jāatzīmē, ka Turcijā ļoti liels uzsvars tiek likts uz patriotisko audzināšanu un savas valsts godāšanu. Turcijā visur redzami valsts karogi, tostarp, arī bērnudārzu grupiņas noformētas ar sarkanajiem Turcijas valsts karodziņiem. Bez nacionālajām vērtībām, augstā cieņā tiek vērtēta arī reliģija. Tāpēc varējām vērot, kā pirms brokastošanas mazie audzēkņi pasaka svētos vārdus. Viesojoties privātajā bērnudārzā, sajutām mazliet eiropeiskāku skatījumu uz skolēnu izglītošanu. Privāto pirmsskolas iestādi apmeklē neliels bērnu skaits, tajā bērni paši nodarbojas ar sakņaugu audzēšanu, mājputnu barošanu, bet savus talantus izrāda nelielā brīvdabas estrādē. Bez dažādu Alānijai nozīmīgu kultūrvēsturisku vietu apmeklējuma, daži delegācijas pārstāvji, piedalījās arī darba grupā, lai pārrunātu Alānijas dienu rīkošanu Talsos, kas notiks no š.g. 16. līdz 18. augustam, Dižmāras svētku ietvaros. Talsu delegācija apmeklēja arī Alānijas pašvaldības dienesta viesnīcu, kurā patlaban uzturas divi Talsu jaunieši, kas brīvprātīgi piedalās Starptautiskā triatlona čempionāta organizēšanā.

Sākoties festivālam, Talsu novada domes priekšsēdētāja Daiga Feldmane piedalījās svinīgajā sadarbības līguma parakstīšanā starp Gladbekas (Vācija) un Alānijas (Turcija) pašvaldībām. Starp Gladbeku un Alāniju sadarbība notiek jau 20. gadu, tāpēc tas bija īpašs notikums abām pilsētām. Svētki iesākās ar trīs Alānijas mākslinieču mākslas darbu izstādes atklāšanu. Pēc tam ostmalas teritorijā uz lielās skatuves tika teiktas svinīgās uzrunas, kas tika papildinātas ar grupas „Taksim Trio” sniegto koncertu. Mūziķi bija ieradušies no Stambulas un pārsteidza klausītājus gan ar nacionālo mūzikas instrumentu spēli, gan sirdi aizkustinošām melodijām. Viena no svētku kulminācijām bija tradicionālā Turku nakts, kur visām ārvalstu delegācijām galdā tika celti turku nacionālie ēdieni, mācītas turku nacionālās dejas. Varējām novērtēt tautisko deju kolektīvu, kas sniedza priekšnesumus un ievingrināja dejas solī arī pasākuma apmeklētājus, jo šis kolektīvs viesosies arī Talsos. Vizītes laikā tika dibināti kontakti arī ar citiem Alānijas pilsētas sadarbības partneriem. Proti, bez Latvijas delegācijas, svētkos piedalījās divas Lietuvas delegācijas no Trakai un Silutes pilsētām, Vācijas delegācija no Gladbekas pilsētas, Somijas - Rovaniemi pilsētas, Zviedrijas - Tomelillas pilsētas un Austrijas Schwechatas pilsētas. Delegāciju uzturēšanās izmaksas sedza Alānijas pašvaldība.

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

e-pasts: inga.priede@talsi.lv; T.: 26350440; 63232125

 


Alānija Talsu novada jauniešus uzņem sirsnīgi

       No 2013. gada 20. līdz 27. aprīlim Talsu novada bērnu delegācija viesojās Turcijā, pašvaldības sadraudzības pilsētā Alānijā, kur notika tradicionālie Turcijas Nacionālie bērnu aizsardzības dienas svētki, kas tiek rīkoti katru gadu 23. aprīlī. Šī diena Turcijas valstij ir ļoti nozīmīgi, jo tiek atzīmēta Turcijas valsts dibinātāja un pirmā prezidenta Mustafa Kemala Ataturka dzimšanas diena.

            Šajā dienā, gadu no gada, visu Alānijas skolu skolēni un amatpersonas pulcējas ar svinīgām uzrunām un koncertu, kas veltīts Ataturka piemiņai. Talsu novada delegāciju pārstāvēja 12 skolēni no dažādām Talsu novada skolām, kuri braucienam tika izvirzīti, par kritēriju ņemot individuālos sasniegumus profesionālās ievirzes un interešu izglītības jomā, kā arī par aktīvu dalību pašvaldības rīkotajos pasākumos.

            Talsu novada jauniešu delegācija pie Talsu akmens Alānijas pludmalē

Svētkos talsenieki sastapās ar viesu delegācijām no Lietuvas Trakai pilsētas, Somijas Rovaniemi pilsētas, kas atrodas Santa Klausa dzimtenē Lapzemē, Polijas Wodzislavas-Slaksi pilsētas un Austrijas Shwechatas pilsētas. Jauniešiem no visām delegācijām tika dota iespēja ne tikai baudīt svētkus, bet arī iepazīstināt ar savu kultūru, talantiem, sniedzot nelielus koncertus.

            Mūsu delegācijas jaunieši, kurā šoreiz bija talantīgākie un uzcītīgākie audzēkņi no Talsu novada Valdemārpils (Karīna Auziņa), Sabiles (Gastons Rūdis Brucis) un Talsu mākslas (Samanta Pluģe) skolām, kuri Alānijas pilsētas mēram bija sagatavojuši īpašas, savu roku darinātas piemiņas veltes. Delegācijā tika iekļauti arī Talsu Bērnu un jauniešu centra pūtēju orķestra dalībnieki – Nikola Mūrniece, Liene Vasermane, Dāvids Krists Balodis, Toms Podkalns un Beāte Karlsberga. Šie jaunieši ne tikai darbojas BJC pūtēju orķestrī, bet arī mācās Talsu mūzikas skolā un piedalās dažādos konkursos ar izciliem panākumiem, un spēlē gan dažādu instrumentu duetos, ansambļos, kā arī daži no viņiem lielajā pūtēju orķestrī „Talsi”. Ar viņiem kopā uz Alāniju devās arī Talsu Mūzikas skolas direktors, BJC pūtēju orķestra vadītājs Raitis Rērihs. Savukārt dejas mākslas nozari šoreiz pārstāvēja Talsu novada Bērnu un jauniešu centra sporta deju kluba „Sara” uzcītīgākie jaunieši – Ričards Šteinfelds un Megija Indriksone, Kristers Dulverks un Rēzija Dombrovska sava pedagoga Aleksandra Aļošina vadībā.

            Jaunieši Turcijas amatpersonas un skolēnus pārsteidza ar saviem sniegtajiem priekšnesumiem, gan Alānijas vidusskolā, gan pieņemšanā pie Alānijas mēra Hasana Sipahioģlu kunga, gan viesnīcā – vakaros rīkotajās koncertprogrammās.

            Mūsu novada pedagogiem un jauniešiem tas bija brīnišķīgs ceļojums, kas paliks atmiņā uz visu mūžu, un sniegs vēl lielāku motivāciju attīstīt savus talantus un piedalīties pašvaldības rīkotajos pasākumos. Daži no viņiem dalās savas piedzīvotās sajūtās:

            Beāte Karlsberga (mācās Talsu Mūzikas skolā 6. flautas klasē, regulāri piedalās individuālo izpildītāju konkursos. Katru gadu ieguvusi pateicības un atzinības rakstus par ļoti labām un teicamām sekmēm, aktīvu koncertdarbību. Jau četrus gadus audzēkne spēlē Talsu BJC pūtēju orķestrī un aktīvi koncertē mūzikas skolas flautu ansambļa sastāvā): „Paradīze. Visas tās sajūtas, ko deva Turcijas nedēļa, ir vārdos neaprakstāmas. Ne ko pielikt, ne atņemt. Ir iegūti jauni, fantastiski draugi, un tas ir pats galvenais. Turcija vienmēr ir bijusi man tuva, bet pēc šī brauciena tā ir kļuvusi vēl tuvāka. Milzīgs paldies!”

            Liene Vasermane(mācās Talsu Mūzikas skolā 3. klarnetes spēles klasē. Audzēkne ir apzinīga un centīga. Piedalās pūšamo instrumentu konkursos. Jau trešo gadu darbojas BJC Pūtēju orķestrī):„Šī pavadītā nedēļa Turcijā bija jaukākā līdz šim manā dzīvē... Es ieguvu jaunus draugus – gan lietuviešus, piemēram, Moniku, vai austrietes, labākās draudzenes Mili un Mimi. Man patika brauciens uz upi. Tā bija labākā, skaistākā un vienkārši brīnišķīgākā vieta, kur līdz šim biju pusdienojusi! Turki ir brīnišķīga un viesmīlīga tauta un draudzīgi cilvēki, kā piemēram Nino vai Baha. Pavadītajās dienās Turcijā sapratu, ka vēlos pārcelties tur uz dzīvi! Mani pievilina visi šie eksotiskie augi un siltais laiks! Es iesaku visiem tiem, kuriem patīk ceļot, noteikti doties uz Turciju, uz tās pilsētiņu Alāniju. Tur noteikti būs ko darīt, ja neskaita sauļošanos, vai vakara pastaigas saulrietā gar jūru...”

            Raitis Rērihs(Talsu Mūzikas skolas direktors, Talsu novada Bērnu un jauniešu centra pūtēju orķestra vadītājs): „Maribaa! (Labdien!) Alānija? – ļoti skaista pilsēta, ļoti skaistā vietā, ļoti forši cilvēki un ļoti jauki laika apstākļi – tas viss kopā šai vietai un ceļojumam deva pozitīvu auru. Peldēt Vidusjūrā un sauļoties! – domāju, ka uz nedēļu aizmirsām, ka ir aprīlis, jo jutāmies kā jūlijā. Pirmo reizi biju mošejā, „dzīvajā” dzirdēju, kā skan noteiktos laikos visā pilsētā dzirdamas lūgšanas no torņiem. Ikvienam no mums bija iespēja pārliecināties savā mākā „kaulēties'”, ekskursijas, skolas apmeklējums, sarunas... un kaut arī tikai viena nedēļa, mēs noteikti guvām priekšstatu par turku valsti un kultūru. Ceļojuma laikā bija iespēja komunicēt ar lietuviešiem, austriešiem, somiem un, protams, turkiem. Tas ļāva pārbaudīt un papildināt angļu valodas zināšanas gan „lielajiem”, gan „mazajiem”. Arī krievu valoda noderēja, bet vēl jaukāk (un arī jautrāk), ja savu pateicību turkiem varējām pateikt viņu valodā – Teshekure ederim :)

            Var atsevišķi uzskaitīt daudz lietas, kuras raisīja pozitīvas emocijas, bet tas viss kopā ir apvienojies vienā lieliskā sajūtā – Bija baigi forši! Sherifee! Paldies Tev, Inga, ka šo pozitīvo lādiņu varēju saņemt arī es.” 

            Visi kopā mēs bijām brīnišķīga, draudzīga un saliedēta komanda. Atsākušās ikdienas gaitas mājās, taču daļiņa no sirds ir palikusi skaistajā pilsētā Alānijā. 

Inga Priede,

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

 


Talsu un Latvijas vārds izskan pasaulē 

2012. gada maija nogalē uz sadarbības partneru pilsētu Alānijā (Turcija), devās Talsu novada delegācija, lai Tūrisma un mākslas festivāla viesus iepazīstinātu ar latviešu kultūru, tradīcijām un dzīvesveidu. Proti, 2012. gads Alānijā tika pasludināts par Latvijas un Talsu gadu. Alānijas Tūrisma un Mākslas festivāls tiek organizēts jau 11 gadus, bet tikai pirms trim gadiem tas tika pārveidots par starptautisku festivālu, un kopš tā laika tas tiek veltīts kādai no Alānijas sadraudzības pilsētām. Šis festivāls ir pilsētas svarīgākais notikums, uz kuru aicināti ne tikai pilsētas iedzīvotāji un viesi, bet arī Turcijas valsts un sadarbības pilsētu oficiālie pārstāvji. 

Atšķirības abu valstu kultūrā 

Gatavošanās svētkiem notika visa gada garumā, lai pēc iespējās plašāk iepazīstinātu Turcijas iedzīvotājus un pilsētas viesus ar latviešu kultūras mantojumu. Festivāla norises tika plānotas tā, lai salīdzinātu abu valstu kultūru. Piemēram, kultūras centrā tika atklāta izstāde, kurā tika izstādītas 25 Talsu „Krūmu mākslas grupas” gleznotās eļļas gleznas, 25 Talsu novada fotomākslinieku darbi, kā arī Talsu audēju darinātās segas, zeķes, cimdi un citi lietišķās mākslas izstrādājumi. Goda vieta tika ierādīta latviešu tautas tērpam. Savukārt izstāžu zāles otrā puse, skatītājus priecēja ar 25 Turcijas fotomākslinieku darbiem, 25 eļļas gleznojumiem un zīda izstrādājumiem – tērpiem, sedziņām, galdautiem un smalkiem zīda rotājumiem. Zīdu Turcijā iegūst no kokoniem, kurus vērpjot darina zīda kāpuri. Svētkos tika atklāta arī latvju amatniecības sēta, kuru Alānijas draugi bija veidojuši īsteni latviskā garā, ar koka konstrukcijām, linu auduma nojumēm, ko rotāja īstas ozolkoka lapu vītnes, izgatavots stārķis ligzdā un kokā sakarinātas latvju zīmes. Latvju sētā, jeb Talsu stūrītī „Vēja brīze”, tika vārīts ķimeņu siers, darināts kvass. Interesentiem bija iespēja iepazīties ar linu izgatavošanas procesu, aušanas mākslu, kokapstrādi. Interese bija milzīga, jo galdniekmeistars Igurds Baņķis rādīja kā var izgatavot koka vilciņus un citas lietas, četras stundas ilgāk par nolikto laiku. Tekstilmākslinieces Antra Auziņa un Mudīte Siliņa mācīja kā no krāsainas dzijas var pagatavot dažādas pīnes un ornamentus. Netrūka interese arī par tūrisma informācijas materiāliem un suvenīriem.  

Solis uz priekšu uzņēmējdarbības attīstībai 

Pateicoties Talsu novada pašvaldības sadarbības līgumam, jau trešo gadu veidojas cieša sadarbība starp Alānijas rūpniecības un uzņēmēju asociāciju un Talsu Komersantu klubu. Alānijas uzņēmēji ir pabijuši Talsos, savukārt Talsu novada uzņēmēji nu jau otro reizi viesojas Alānijā. Talsu Komersantu kluba (TKK) pārstāvji saņēma ielūgumu piedalīties Alānijas svētkos, pie viena saņemot piedāvājumu apmeklēt dažādus uzņēmumus, ko 15 TKK biedri arī izmantoja, jo atšķirībā no iepriekšējās vizītes septembrī, kad visus izdevumus bija jāsedz katram individuāli, tad šoreiz katram bija vien jānopērk avio biļetes un jānoorganizē autobuss uz lidostu un atpakaļ, jo uzturēšanās izdevumus sedza Alānijas pašvaldība!

Nav viegli tikt Turcijas tirgū, bet iespējas tomēr pastāv. Alānijas uzņēmēji neformālās sarunās vedināja uz idejām, kā talsenieki savu produkciju var realizēt Turcijā. Tāpat mūsu uzņēmēji uzzināja, kas tad būtu pieprasītākā produkcija, kas Turciju varētu interesēt. Viennozīmīgi iespējas pastāv attīstīt tūrisma biznesu, piedāvāt kūdru un kokmateriālus. „Mēs kopīgi sadarbojoties varam paveikt daudz, pat neiespējamo!”, tā uzsvēra jaunais, enerģiskais Alānijas rūpniecības un uzņēmēju asociācijas valdes prezidents Mevlut Gorucu kungs.

Alānijas uzņēmēji talseniekiem par godu bija sarīkojuši semināru, kurā tika prezentēta gan Alānijas biznesa kluba darbība, gan Talsu Komersantu kluba pieredze. Tika sniegta arī detalizēta informācija par ekonomiskajiem rādītājiem un galvenajām uzņēmējdarbības nozarēm. Par to, ka Talsu novada uzņēmēji tika īpaši uzņemti, liecināja sirsnīgās piemiņas veltes un īpašs pateicības raksts katram latviešu valodā.

Talsu novada uzņēmēji apskatīja metālapstrādes rūpnīcu, kurā tiek kalti un izgatavoti dažādi balkonu elementi, dekoratīvi vārti un žogi, logu un kāpņu apdares materiāli un citi metālizstrādājumi. Jāpiebilst, ka pilsētā lielu rūpnīcu nav, tās atrodas ārpus pilsētas rūpnieciskajās zonās, pilsētā darbojas tādas ražotnes, kas nodrošina vietējo iedzīvotāju sadzīves vajadzības, kā šī, jo nelielā rūpnīca ražo ne tikai iepriekš minētās lietas, bet izgatavo arī dažādas transporta detaļas. Apskatot plašu mēbeļu tirgotavu, uzzinājām, ka Turcijā tiek ražotas mūsdienīgas, kvalitatīvas mēbeles, kas ir daudz lētākas, kā, piemēram, Latvijā ražotās, un ja kādam ir vēlme tās pasūtīt no Turcijas, vienalga sanāks lētāk, kā šāda veida dizaina preces pērkot Latvijas veikalos. Interesants šķita bijušā Alānijas uzņēmēju kluba prezidenta Mr. Fikreta kunga bizness, kas apvieno puķu stādu tirdzniecību, dārza mēbeļu un dārzu dekoratīvo inventāru.

Sarunas starp uzņēmējiem norisinājās visas nedēļas garumā, domājams, ka tās būs auglīgas un veiksmi nesošas, katrā ziņā draudzība ir izveidojusies cieša un nākotnē noderīga. 

Mākslinieciskie kolektīvi sajūsmina skatītājus 

Alānijas pilsētai ir 12 sadarbības partneri no dažādām valstīm – Vācijas, Lietuvas, Ungārijas, Austrijas, Čehijas, Ķīnas, Somijas, Zviedrijas, Polijas, Krievijas, Grieķijas un arī Latvijas. Uz svētkiem, lai kopīgi atzīmētu Talsu gadu, bija ieradušās sešas oficiālās delegācijas. Talsi ir to nedaudzo pašvaldību skaitā, ar ko Alānijas pašvaldībai sadarbība ir izveidojusies īpaši aktīva. Talsu rajona padome pirmo sadarbības līgumu ar Alāniju parakstīja 2006. gadā, bet aizvadītajā 2011. gadā tika noslēgts beztermiņa sadarbības līgums. Jāpiebilst, ka bez šāda dokumenta nav iespējama kopīga sadarbība dažādu projektu īstenošanā, ilgtspējīgas mākslas, kultūras un izglītības sadarbības norisēs un citās dažādu abpusēju interesējošu nozaru veicamajās aktivitātēs. Oficiālās sadarbības rezultātā tiek noteikti darbības mērķi un īstenotas iecerētās idejas.

Alānija saviem sadarbības partneriem par godu ir izveidojusi pilsētu sadraudzības parku. Jau aizvadītajā gadā, kad Alānija atzīmēja Somijas gadu, tika iedibināta jauka tradīcija – atstāt kādu īpašu piemiņas velti pilsētai, lai tā priecētu parka apmeklētājus un pilsētas viesus. Talsu delegācija dāvanā bija atvedusi Igurda Baņķa darinātās šūpoles, kādās parasti Latvijā mēdz šūpoties Lieldienu laikā un citos godos. Šim notikumam par godu tika izraudzīta īpaši skaista vieta, un blakus šīm šūpolēm tika pārvietots arī Talsu - Alānijas draudzības akmens. Pie šūpolēm tika piestiprināta plāksne latviešu, turku un angļu valodās, kas vēsta par mazu, skaistu valsti Baltijas jūras krastā un zaļo pilsētiņu – Talsiem. Visu svētku dienu garumā, Alānijas ielās plīvoja simtiem sarkanbalstsarkano Latvijas karogu, kas draudzīgi savijās ar Turcijas valsts koši sārtajiem.

Svētku atklāšanas koncertu ieskandināja pasaulē zināmā grupa „Xylem Trio”, kas apvieno unikālo taustiņinstrumentu, saksofona, marimbas un perkusiju skanējumu, viņu sniegumā bija klausāmi arī talsenieka Riharda Zaļupes komponētie un izpildītie skaņdarbi, klasiķu darbi un pat turku nacionālo melodiju aranžējums. „Xylem Trio” sniedza vēl divus koncertus – gan kultūras centrā, gan uz lielās skatuves ostmalā, kur saņēma klausītāju ovācijas. Mūziķi ir saņēmuši uzaicinājumu atgriezties septembrī, lai piedalītos džeza koncertā. Arī citu valstu delegācijām ir padomā mūsu māksliniekus aicināt koncertēt savos svētkos.

 Sajūsmu izpelnījās arī Pastendes kultūras nama jauniešu deju kolektīvs „Austris" un folkloras kopa „Talsu Trimiš", kas ne tikai sniedza koncertus, bet ierādīja vietējiem iedzīvotājiem un pilsētas viesiem deju soļus latviešu dančos. Emocionāls izvērtās Līgo svētku un Jāņu nakts uzvedums, ko krāšņāku radīja Alānijas mākslinieces veidotās ugunsskulptūras. Saulgriežu svinībās tika klāts galds ar latviešu nacionālajiem ēdieniem, ko sarūpēja Aivars Varņeckis ar saviem palīgiem. Neskaitāmi pateicības vārdi par lieliski kopīgi veidotajiem svētkiem tika saņemti gan no draugiem Turcijā, gan svētku apmeklētājiem un citu valstu oficiālajiem pārstāvjiem. Atzinīgus vārdus saņēmām arī no LR vēstnieka Turcijā Aivara Vovera kunga, kurš uz svētkiem bija ieradies no Ankaras, gandarījumu par svētku norisi pauda Alānijas apgabala gubernators, Alānijas pilsētas mērs un Alānijā dzīvojošie latvieši. Svētkos piedalījās augsta ranga dažādu valstu amatpersonas, kas augstu novērtēja Latvijas kultūru un mākslu.

Mēs varam lepoties visas pasaules priekšā ar savām garīgajām vērtībām, radošumu un profesionāli sagatavotiem mākslas un kultūras kolektīviem. Tas atsver dzirdētos pārmetumus, ka svētku dalībai izlietoti Ls 18 040. Plānojot 2012. gada pašvaldības budžetu, šim mērķim tika plānoti un apstiprināti Ls 20 000. Plānotie izdevumi galvenokārt tika iztērēti lidmašīnas biļetēm (Ls 10 860), kravas nogādāšanai (Ls 2072), kurā atradās mākslinieku darbi, šūpoļu konstrukcijas, mūzikas instrumenti, pārtikas preces nacionālajam galdam (Ls 2574 vērtībā) un tūrisma informācijas materiāli. Visus uzturēšanās izdevumus sedza Alānijas pašvaldība. Delegācijas sastāvā tika iekļauti 17 jauniešu deju kolektīva „Austris” dejotāji un vadītāja Iveta Kalberga, folkloras kopas „Talsu Trimiš” seši mūziķi, grupas „Xylem Trio” dalībnieki, mākslas darbu izstāžu iekārtotāji un mākslinieki – Dainis Kārkluvalks fotomākslā, Guna Millersone glezniecībā, Antra Auziņa tekstilmākslā. Amatniecības sētas radošie ļaudis – Mudīte Siliņa un Igurds Baņķis, kā arī tūrisma informācijas stenda darbinieces Marta Bumbiera un Baiba Reimane, trīs pavāri – Aivars Varņeckis, Kristīne Dumbrāja un Māris Astičs latviešu nacionālo ēdienu prezentēšanai, kultūras programmas un svētku kuratores – Inga Krišāne un Jolanta Ozola, kā arī oficiālā delegācija, kas tika apstiprināta ar domes lēmumu – domes priekšsēdētājs Miervaldis Krotovs, domes komiteju vadītāji – Andris Dedzis, Solvita Ūdre, Ainārs Lūks, Alfons Spēks, pašvaldības izpilddirektors Normunds Tropiņš, sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, atbildīgā par svētku norisi, delegācijas uzņemšanu un kontaktpersona darbā ar Alānijas svētku pārstāvniecību Inga Priede un oficiālais tulks – Talsu tūrisma informācijas centra tūrisma organizatore Līva Dāvidsone. Šiem 45 delegācijas dalībniekiem ceļa izdevumus apmaksāja Talsu novada pašvaldība. Pārējie delegācijas pārstāvji: uzņēmēji, deputāti – Uldis Rozenbergs, Juzefa Kļava, Māris Grīnvalds, grupas „Xylem Trio” menedžere Sondra Lāce un tehniskā asistente ceļa izdevumus finansēja paši.

Šī bija unikāla iespēja pavēstīt, ka ir tāda valsts Latvija, kas iezīmēja Talsu novada vārdu pasaulē.

 

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr.: 63232125, mob. 26350440, fakss:6 3232130, e-pasts: inga.priede@talsi.lv 


 

Talsu novada pašvaldības delegācija piedalīsies Alānijas 13. tūrisma un mākslas festivālā

20-05-2013

Otrdien, 21. maijā uz Talsu novada sadarbības partneru pilsētu Alāniju (Turcija) dosies Talsu novada pašvaldības oficiālā delegācija, lai piedalītos Alānijas 13. starptautiskajā tūrisma un mākslas festivālā. Festivāls Alānija notiek katru gadu un tradicionāli tajā Alānijas mērs ielūdz savas pilsētas oficiālos sadarbības partnerus.

Šogad uz Alāniju dosies Talsu novada domes priekšsēdētāja Daiga Feldmane, pašvaldības izpilddirektors Normunds Tropiņš, sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede, kultūras nodaļas vadītāja Ina Jurkeviča un attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Maruta Blūma. Delegācijas sastāvs tika apstiprināts domes sēdē.

Sadarbības līgums paredz delegāciju apmaiņas vizītes, lai šo tikšanos laikā pārrunātu tālākās sadarbības iespējas gan kultūrā, sportā, izglītībā, uzņēmējdarbībā un kopīgu ES projektu īstenošanā. Bez Latvijas delegācijas, svētkos piedalīsies arī divas Lietuvas delegācijas, divas Vācijas delegācijas, Somijas, Polijas, Zviedrijas un Austrijas delegācijas. Delegāciju uzturēšanās izmaksas sedz Alānijas pašvaldība. Jāpiezīmē, ka Talsu delegācija ne tikai piedalīsies svētkos un sarunās par nākotnes iecerēm, bet arī strādās arī darba grupā, lai precizētu Alānijas dienu svētku programmu un saskaņotu citus organizatoriskos jautājumus svētku organizēšanai, kas notiks šovasar Dižmāras gadatirgus ietvaros. 

 

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļa

e-pasts: inga.priede@talsi.lv; T.: 26350440; 63232125


Alānija svinēs Latvijas gadu

20-05-2012

Viena no iecienītākajām Turcijas kūrortpilsētām - Alānija (Alanya) – šogad veltīs tūrisma un mākslas festivālu Latvijai (Alanya International Tourism and Art festival).

Festivāls norisināsies jau nākamnedēļ, no 26. līdz 29. maijam, un tā laikā pilsētā tiks organizētas dažādas aktivitātes, kas atspoguļos latviešu tradīcijas un dzīvesveidu. Līdz festivāla laikam Alānijas pilsētas iedzīvotajiem un viesiem tika dota iespēja tuvāk iepazīt Latviju, apmeklējot izstādi, kas tika atvērta pilsētas bibliotēkā jau marta beigās.

Festivāls tiek rīkots sadarbībā ar Talsu novada pašvaldību, kas ir Alānijas sadraudzības pilsēta. Dažādos svētku pasākumos Alānijas iedzīvotāji un neskaitāmie pilsētas viesi tiks iepazīstināti ar Latvijas kultūru. Festivāla laikā būs iespējams apskatīt dažādu mākslas darbu izstādes, kurās piedalīsies gan mākslinieki no Talsiem, gan Alānijas pilsētas. Talsenieki festivāla laika prezentēs latviešu amatniecības prasmes, nacionālos ēdienus un iepazīstinās ar mūsu tautas kultūru. Tiks atklāta arī lietišķās mākslas darbu izstāde, kurā būs skatāmas gan austās segas, adītās zeķes un cimdi, gan Talsu novada fotogrāfu darbi, gan „Krūmu mākslas grupas” mākslinieku gleznotās eļļas gleznas.

Uz Alāniju dosies arī Pastendes kultūras nama deju kolektīvs "Austris" un folkloras kopa "Talsu Trimiš", lai izspēlētu Līgo svētku un Jāņu nakts tradīcijas, un priecētu skatītājus ar priekšnesumiem. Saulgriežu svinībām, kas tiek plānotas kā festivāla noslēguma pasākums, festivāla organizatori Alānijā ir īpaši gatavojusies un pat sagādājuši ozolkoka lapas vainagu un vītņu vīšanai. Svētkos uzstāsies arī jau pasaulē zināmā grupa no Latvijas „Xylem Trio”, kas apvieno unikālo taustiņinstrumentu, saksofona un marimbas/perkusiju skanējumu, un viņu sniegumā šoreiz būs arī turku skaņdarba aranžējums.

Talsu delegācija 68 cilvēku sastāvā Alānijas pilsētai dāvās meistara Igurda Baņķa darinātās šūpoles, kuras tiks uzstādītas pilsētu sadraudzības parkā. Šim notikumam par godu ir izraudzīta īpaši skaista vieta, un blakus šīm šūpolēm tiks pārvietots arī Talsu - Alānijas draudzības akmens.

Alānijas Tūrisma un Mākslas festivāls tiek organizēts jau 11 gadus, bet tikai pirms trim gadiem tas tika pārveidots par starptautisku festivālu, un kopš tā laika tas tiek veltīts kādai no sadraudzības pilsētām. Šogad festivāla goda viesi būs Talsu novada pašvaldība, un līdz ar to šis gads ir pasludināts par Latvijas gadu. Šis festivāls ir pilsētas svarīgākais notikums, uz kuru aicināti ne tikai pilsētas iedzīvotāji un viesi, bet arī Turcijas valsts un sadarbības pilsētu oficiālie pārstāvji.

Par pirmo Alānijas sadraudzības pilsētu 1993. gadā kļuva Vācijas pilsēta Gladbeka (Gladbeck). Vēlāk tai pievienojās vēl 11 pilsētas no dažādām valstīm – Austrijas, Čehijas, Ķīnas, Somijas, Zviedrijas, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Polijas, Krievijas un Grieķijas. Talsu rajona padome pirmo sadarbības līgumu ar Alāniju parakstīja 2006. gadā, bet aizvadītajā 2011. gadā Talsu novada pašvaldība noslēdza beztermiņa sadarbības līgumu ar Alānijas pašvaldību.

Kristīne Konovalova (Alānija)

Inga Priede (Talsu novads)

Talsu novada bērnu delegācija pārsteidz Alāniju un stiprina sadarbību

08-05-2012

       No 21. līdz 28.aprīlim Talsu novada talantīgo bērnu delegācija viesojās Turcijā, mūsu pašvaldības sadraudzības pilsētā Alānijā, kur notika krāšņi Nacionālās bērnu aizsardzības dienas svētki, kas tiek svinēti par godu Turcijas varoņa Ataturka piemiņai. Svētkos sastapās viesu delegācijas no Lietuvas, Somijas, Polijas, Austrijas un Latvijas. Šī jau ir piektā reize, kad Talsu novada skolēni, kuri izpelnījušies panākumus kādā no radošajām mākslu nozarēm, katru gadu 23. aprīlī viesojas saulainajā un viesmīlīgajā kūrortpilsētā Alānijā.

 

 Iespaidos dalās vokālās studijas „Tonis” vadītāja Kristīne Kristberga

Mums tika dota iespēja ne tikai baudīt svētkus, bet arī iepazīstināt ar savu kultūru, bērnu talantiem, sniedzot vairākus koncertus, kurus bija sagatavojuši bērni no Talsu bērnu un jauniešu vokālās studijas „Tonis”. Visu delegāciju vizītē pie Alānijas mēra mūsu delegācija izcēlās ne tikai ar vienīgajiem muzikālajiem priekšnesumiem, bet arī ar mūsu novada sabiedrisko attiecību vadītājas Ingas Priedes pārliecinošo uzrunu turku valodā, kas visus patīkami pārsteidza, tādēļ par to varēja lasīt vairākās vietējās avīzēs, un saņemto pateicību par mēra kungam Hasanam Sipohioģlu dāvāto krāšņo, mākslinieces Antras Auziņas darināto Talsu novada brunču rakstā dāvāto šalli. Jauki, ka bērni atzinīgus vārdus saņēma ne tikai no vienaudžiem, bet arī no pieaugušajiem, kuri izteica patiesu vēlmi redzēt un dzirdēt viņus citugad. Mūsu delegācijā bija bērni arī no Talsu novada Valdemārpils, Sabiles un Talsu mūzikas skolām, kuri pašmājās ir novērtēti par panākumiem dažādu instrumentu spēlē. Par viņiem ik dienu rūpējās Talsu mūzikas skolas skolotāja Lineta Mūrniece. Talsu delegācija saka vislielāko paldies mūsu Talsu novada domei, kultūras un izglītības komitejai, Ingai Krišānei, Ingai Priedei, jo uzskata, ka šis brauciens ir ļoti liels audzēkņu un pedagogu novērtējums, kas atmiņā paliks neizdzēšami un sniedz lielu prieku un motivāciju turpmākajam darbam. Bērnu čalas un atzinums par redzēto nerimst ne mājās, ne skolā. Kristaps vēl ar vien ir pārsteigts par turku lielo viesmīlību un patieso smaidu, Rūta un Amanda priecājas par plašajām iespējām bērniem un jauniešiem pavadīt brīvo laiku un sakārtoto vidi, mazā Agnesīte pirmo reizi mūžā stāvēja zem palmām, Anna jūsmoja par delfīniem, pirātu kuģīti un Vidusjūru. Visi kopā bijām brīnišķīga komanda. Savukārt mēs pieaugušie ceram, ka pienāks reiz brīdis, kad mūsu dzimtie Talsi arī kļūs vēl skaistāki, sakoptāki un cilvēki daudz pozitīvāki un priecājamies par Alānijas domes pārdomāti sakārtoto programmu bērniem septiņu dienu garumā.

Atsākušās ikdienas gaitas mājās, taču daļiņa no sirds ir palikusi skaistajā pilsētā Alānijā. 

Alānija vērienīgi gatavojas Talsu dienām

Uz Alāniju devāmies ne tikai, lai piedalītos gadskārtēja Nacionālajā bērnu festivālā, bet arī, lai piedalītos sagatavošanas un organizatoriskajos darbos, kas saistās ar Alānijas pilsētas svētku ietvaros gaidāmajām Talsu dienām, kas šogad Alānijā pasludināts kā Talsu gads. Jāatzīst, ka gatavošanās darbi norit patiesi vērienīgi, kā tas pieklājas tik skaistai un lielai pilsētai ar turpat 400 000 lielu iedzīvotāju skaitu, kas sezonas laikā dubultojas. Svētki Alānijā norisināsies no 25. līdz 27. maijam, un tajos talsenieki prezentēs gan latviešu amatniecības prasmes, nacionālos ēdienus un, protams, centīsies iepazīstināt savas tautas kultūru. 26. maijā Alānijas pilsētas kultūras centrā tiks atklāta Talsu mākslas darbu izstāde, kurā būs skatāmas gan Talsu audēju austās segas, adītās zeķes un cimdi, gan Talsu novada fotogrāfu darbi, kuros būs redzamas Talsu novada skaistākās vietas, gan Krūmu mākslas grupas mākslinieku gleznotās eļļas gleznas. Pretstatā mūsu mākslinieku darbiem, tiks atklāta arī Alānijas mākslas darbu izstāde ar Turcijai raksturīgajiem zīda izstrādājumiem, nacionālajiem foto darbiem un pazīstamāko mākslinieku eļļas gleznojumiem. Uz Alāniju dosies Pastendes kultūras nama deju kolektīvs „Austris” un folkloras kopa „Talsu Trimiš”, lai izspēlētu Līgo svētku un Jāņu nakts tradīcijas, un priecētu skatītājus ar priekšnesumiem. Uzstāsies arī mūsu profesionāļi – Rihards Zaļupe un brāļi Petrauski, kuru sniegumā dzirdēsim arī turku skaņdarba aranžējumu.

Atbildīgās par svētku un kultūras norisēm Alānijā – Inga Krišāne, Inga Priede un Jolanta Ozola, tika ierautas nemitīgā svētku organizēšanas procesā, dažādas tikšanās un svētku norišu vietu apskates notika piecu dienu garumā. Ja līdz pēdējam brīdim neticējām, ka Alānijā iespējams sadabūt ozolkoka lapas vainagu un vītņu vīšanai, tad tikām nostādītas fakta priekšā, jo tika sagādātas gan ozollapu vītnes, gan parādīta dārzniecība, kur tiek audzēti ziedi vainagiem, lai noformētu Talsu „stūrīti”, kur tiks demonstrētas latvju siera siešanas tradīcijas, aušanas prasmes, koka izstrādājumu darināšana un popularizētas tūrisma iespējas Latvijā. Talsu delegācija 68 cilvēku sastāvā Alānijai dāvās meistara Igurda Baņķa darinātās šūpoles, kuras tiks uzstādītas pilsētas sadraudzības parkā. Šim notikumam par godu ir izraudzīta īpaši skaista vieta, un Talsu – Alānijas draudzības akmens, tiks pārvietots šai nozīmīgajai vietai blakus. 

Paplašinās kontakti uzņēmējdarbībā

Varam lepoties ar iespēju, ko mums sagādāja sadarbības partneri Alānijā, proti, pabijām vizītē pie jaunā Alānijas rūpniecības un uzņēmēju asociācijas valdes prezidenta Mevlut Gorucu kunga, kurš vada arī lielu nekustamo īpašumu, celtniecības un investīciju pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu „Elite Group”, kuras pārstāvniecības ir daudzviet pasaulē. Talsu Komersantu klubs jau pabijis Alānijā, lai tiktos ar Alānijas uzņēmējiem, gan Alānijas uzņēmēji viesojušies Talsos. Tāpēc ir svarīgi, lai šī sadarbība paplašinātos un mūsu uzņēmējiem pavērtos pakalpojumu sniegšanas iespējas un rastos cieši kontakti arī ārvalstīs. Tāpēc Gorucu kungs sagatavos plašu piedāvājumu, kuru mūsu uzņēmēji varēs pieņemt, viesojoties Alānijas svētkos. 

Latvijas vēstnieks Turcijā apmeklē Talsus

Viesojoties Alānijā, par mūsu delegāciju rūpi turēja arī Latvijas vēstnieks Turcijā, Aivars Vovera kungs. Vairākkārt sazinoties pa tālruni ar vēstniecību Ankarā, izkristalizējās ideja satikties Talsos, lai detalizētu apspriestu Talsu gada svētku norisi Alānijā.

4. maija pēcpusdienā, viņa ekselence A.Vovera kungs ieradās Talsos un tikās ar domes priekšsēdētāju Miervaldi Krotovu, pašvaldības izpilddirektora vietnieci Ingu Krišāni un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāju Ingu Priedi. Vēstnieks tika iepazīstināts ar svētku programmu, jo arī piedalīties Alānijas pilsētas svētkos. Vairāku stundu garumā tika izrunāti svarīgi organizatoriskie jautājumi un izrādīta Talsu pilsēta, kurā vēstnieka kungs viesojās pirmo reizi. 

Centīsimies Latviju Turcijā parādīt no vislabākās puses, tā piesaistot uzmanību mazajai, zaļajai valstij Baltijas jūras krastā. 

Inga Priede,

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr.: 63232125, mob. 26350440, fakss:6 3232130, e-pasts: inga.priede@talsi.lv 

 

Talsu novadā viesojās sadarbības partneri no Turcijas

24-11-2011

Alānijas pašvaldības delegācija Talsos ieradās 14. novembrī un viesojās līdz 18. novembrim, lai pārrunātu Alānijas tūrisma un mākslas svētku programmu, jo 2012. gada maijā šo svētku ietvaros notiks Talsu dienas.

 

Talsu novada domes deputāti, pašvaldības darbinieki un Alānijas delegācija pie pieminekļa "Koklētājs", foto: I. Priede

Alānijas pašvaldības delegācija savas vizītes laikā tikās ar darba grupu, kas atbild par svētku organizēšanu un informēja par iecerētajām norisēm Alānijas festivāla laikā. Viesiem tika dota iespēja iepazīties ar Talsu novada amatierkolektīviem gan klātienē, gan virtuālā prezentācijā. Viesi pabija arī Talsu muzejos un baudīja nacionālo virtuvi, lai gūtu priekšstatu par latviešu tradīcijām. Viena diena tika veltīta Talsu novada apskatei, kad ciemiņi no saulainās Turcijas apmeklēja Sabili, Pastendi un Laucienes pagastu.

Trešdien, 16. novembrī, Alānijas delegācija nolika ziedus pie Talsu lepnuma – pieminekļa „Koklētājs”, kā arī apmeklēja Talsu novada pašvaldības Kultūras nodaļu un Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltīto koncertu „Mana dzimtā vieta – sēta, iela, pašvaldība”.

Talsu novada domes deputāti no kreisās: J. Kļava, E. Šterns, I. Jurkeviča, E. Vērdiņa un viesi no Alānijas noliekot ziedus pie pieminekļa "Koklētājs"

 

Pirms svētku koncerta Alānijas ciemiņi devās uz Talsu novada pašvaldības Kultūras nodaļu, kur viņiem tika sniegta informācija par Talsu novada pašvaldību, par visiem novada kultūras centriem un Kultūras nodaļu. Viesi tika iepazīstināti gan ar Talsu novada kultūras pasākumiem, gan sporta aktivitātēm, gan infrastruktūru, izglītību un citām ar pilsētu un novadu saistītām aktivitātēm.

Vēlāk viesi devās uz Latvijas Republikas proklamēšanas 93. gadadienai veltīto svinīgo skolu pasākumu un jauno autoru koncertu „Mana dzimtā vieta – sēta, iela, pašvaldība”, kurā tika apbalvoti konkursa laureāti. Konkursā pavisam kopā piedalījās 259 jaunie autori. Konkursu iedalīja trīs kategorijās – Vizuālās mākslas konkurss, Literārās jaunrades konkurss un Muzikālās jaunrades konkurss. Vislabākos autorus koncertā varējām gan dzirdēt, gan redzēt.

Talsu novada domes priekšsēdētājs M. Krotovs pasniedz dāvanu Alānijas delegācijas vadītājam M.A. Kočakam svinīgajā pasākumā

 

Tikšanās noslēgumā Turcijas delegācijas pārstāvji piedalījās pieņemšanā pie Talsu novada domes priekšsēdētāja M.Krotova un, atvadoties ar gandarījumu atzina, ka Talsos iegūtas daudz jaunas un radošas idejas, kas kopīgi gatavojoties svētkiem noteikti tiks izmantotas, lai Talsu un Alānijas kopdarbs izdotos patiešām lielisks.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Karīna Rožkalne

Inga Priede


Talsos viesojas Alānijas pašvaldības delegācija

15-11-2011

Pirmdien, 14. novembrī Talsos ieradās Talsu novada sadarbības partneru Alānijas pašvaldības delegācija no Turcijas. Viesi Talsos ieradās ar mērķi, lai pārrunātu Alānijas tūrisma un mākslas svētku programmu, jo 2012. gada maijā šo svētku ietvaros notiks Talsu dienas.
Turku viesi piedalīsies arī Valsts svētku pasākumos un noliks ziedus pie pieminekļa „Koklētājs”.
Jāatzīmē, ka 2006. gadā pēc „Koklētāja” 10 gadu atceres pasākuma, Talsu novada muzejā svinīgi tika parakstīts pirmais sadarbības līgums ar Alānijas pilsētas pašvaldību.

Sadarbība ar Turciju paplašinās

29-10-2011

 

Alānijas pilsētai Turcijā ar Talsu novada pašvaldību veiksmīga sadarbība ilgst jau sešu gadu garumā, un šogad, Talsu pilsētas svētku laikā, tika noslēgts beztermiņa sadarbības līgums. Sadarbība norit ne tikai pašvaldību līmenī, bet arī izglītības, kultūras, mākslas un tūrisma nozarēs. Aizvien aktīvāk savstarpēju interesi izrāda arī uzņēmēji. Aizvadītā gada decembrī Talsu novadā ieradās Alānijas uzņēmēju kluba delegācija, bet šogad no 27. septembra līdz 4. oktobrim Alānijā viesojās Talsu Komersantu kluba biedri. 

Viesojoties Turcijā, mūsuuzņēmējiem tika dota iespēja iepazīties ar galvenajām uzņēmējdarbības nozarēm Alānijā. Jāpiezīmē, ka Alānija ir kūrortpilsēta, kurā strauji attīstās tūrisms. Pateicoties Talsu novada pašvaldības labajai sadarbībai ar Alānijas pašvaldību, Talsu Komersanta kluba biedri tika viesmīlīgi sagaidīti pieņemšanā pie Alānijas pilsētas mēra Hasana Sipahioglu, kā arī saņēma uzaicinājumu apskatīt dažādu nozaru uzņēmumus.


 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Foto: R. Riekstiņš

Kopīgās sarunās izkristalizējās galvenie turpmākās sadarbības virzieni, jo ne visās jomās uzņēmējdarbībā var sadarboties Latvijas un Turcijas atšķirīgā klimata dēļ, uz to norādīja arī SIA „Stats” valdes loceklis Vilnis Mālmeiestars, jo būvniecībā tiek izmantoti pavisam citi apdares materiāli, nav vajadzīga siltināšana, arī prasības ir pavisam citas. Nav arī būvniecības aizlieguma ēku būvei jūras krastā. 

 

Bet, kā pastāstīja Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētājs Andis Araks, tad, neskatoties uz lielajiem ražošanas apjomiem Turcijā, tika saņemts piedāvājums sadarboties gan kokapstrādes jomā, proti, par iespējām koka namiņu ražošanā, gan izrādīta interese par kūdras eksportu. Turcijā viesojās arī Talsu Komersantu kluba valdes locekle Sandra Peimane, kuras interešu lokā neapšaubāmi ir šokolādes izstrādājumu ražošana. Turku draugiem tika dota iespēja nogaršot SIA „Pure Chocolate” ražotās konfektes, kas radīja rezonansi Alānijas saldumu ražotājos. S.Peimane varēja novērtēt arī uzņēmēja H.Ugara ražotos konditorijas izstrādājumus, apskatīt saldumu veikalus, kas veidoti Eiropas stilā un izceļas ne tikai ar augstu produktu kvalitāti, bet arī ar krāšņajiem iepakojumiem. S.Peimanes kundze saņēmusi priekšlikumus kopīgai sadarbībai un plāno ieceres īstenot.

Uzņēmēji ar vizīti Turcijā ir apmierināti, un jau decembrī cer jauniegūtos draugus un iespējamos biznesa partnerus satikt atkal Talsos.

 

Inga Priede


TALSU PILSĒTAS SVĒTKI 2011

Talsu 780 gadu jubileja aizvadīta

 

2. jūlijā Talsi atzīmēja 780 gadu jubileju. Bez grandiozām svētku svinībām 24 stundu garumā, notika arī oficiālā pieņemšana pie Talsu novada domes priekšsēdētāja Miervalža Krotova, kuras laikā tika parakstīts atjaunotais beztermiņa, turpmākās sadarbības līgums starp Alānijas un Talsu novada pašvaldībām.

 

Alānijas pašvaldības mērs Hasans Sipahioğlu un Talsu novada domes priekšsēdētājs Miervaldis Krotovs svinīgi paraksta sadarbības līgumu, foto: A. Zihelmane

Svētkos piedalījās arī citas Talsu novada pašvaldības ārvalstu sadarbības partneru delegācijas no Sederčepingas (Zviedrijā), Vöhmas (Igaunijā), Lejres (Dānijā), Alānijas (Turcijā), Ščolkovas (Krievijā) un Prieņiem (Lietuvā). Uz svinīgo pasākumu bija ieradušies arī pašvaldību pārstāvji no Dundagas, Dobeles un Kandavas novadiem, kā arī svētku atbalstītāji, Talsu novada pašvaldības deputāti un citas amatpersonas.

Sadraudzības pašvaldību ārzemju delegāciju pārstāvju kopbilde, foto A. Zihelmane

Pēc krāšņā svētku gājiena, mūsu labāko mākslinieku koncertā: „Kas ta cits- ja ne mēs?  Kur tad citur- ja ne Talsos?”, tika pasniegti Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Atzinības raksti Talsu novada pašvaldības izpilddirektoram Normundam Tropiņam par ilggadīgu ieguldījumu pašvaldību darbības pilnveidošanā, par rezultatīvu darbu Talsu pilsētas attīstībā un Talsu novada izveidē, kuram tieši todien apritēja 50. dzīves jubileja, un Talsu novada būvvaldes māksliniecei Antrai Auziņai par nozīmīgu sirds ieguldījumu Talsu pilsētas un novada tēla veidošanā. Koncertā tika godināti arī novadnieki „Ar sirdi Talsos” Velta Skurstene un Juris Pučka.

 

Talsu novada pašvaldības izpilddirektors Normunds Tropiņš saņem Atzinības rakstu un grandiozas ovācijas un apsveikumus lielajā jubilejā, foto: I. Priede

Savukārt nakts izrādē „Uguns un Ūdens”, noslēdzās Starptautiskais ugunsskulptūru festivāls „Ugunskalns”, kurā uzvarētāja laurus plūca Igaunijas mākslinieku komanda ar veidoto skulptūru „Papīra laiva”.

      

Ugunsskulptura „Papīra laiva” pirms aizdedzināšanas un degšanas laikā, foto: Talsu foto klubs

Talsu novada pašvaldība izsaka vislielāko pateicību visiem svētku atbalstītājiem – uzņēmējiem, svētku organizatoriem, dalībniekiem, brīvprātīgajiem par nesavtīgo palīdzību, lai svētki izdotos krāšņi un saturīgi!

FOTO GALERIJA

Inga Priede

Notikumu kalendārs

Jūnijs, 2021
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk