Piektdiena, 18. jūnijs
Šodien sveicam: Alberts, Madis
 
 
 
 

Telavi ir galvenais pilsētas un administratīvais centrs Gruzijas austrumu provincē Kaheti, Alazani upes ielejā. Tās iedzīvotāju skaits veido aptuveni 21,800 iedzīvotāju (sākot ar 2002. gadu).

2014.gada 29.septembrī tika parakstīts nodomu protokols par sadarbības uzsākšanu un 2015.gada augustā tika noslēgts sadarbības līgums starp Telavi un Talsu novada pašvaldībām

Sadarbības mērķis ir abpusējas un ilgstošas attiecības starp abām pašvaldībām, un attīstīt sadarbību kultūras, sporta, un izglītības nozarēs, kā arī veicināt novadu ekonomisko attīstību, kas balstās uz brīvā tirgus ekonomikas principiem.


25.11.2015.

Telavi – jauni sadarbības mērķi

Talsu novada pašvaldības delegācija no 5. līdz 9. novembrim apmeklēja Gruzijas Telavi pašvaldību, lai piedalītos Telavi cara Erekle II piemiņas pasākumā, kas vienlaicīgi ir arī pilsētas svētki.

Vizītē pēc Telavi pašvaldības mēra Platona Kalmakhelidzes ielūguma, devās Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus, domes deputāts, tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Vilnis Pūcītis, pašvaldības izpilddirektora vietnieks Oskars Kļava un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede. Vizītes mērķis bija ne tikai piedalīties Telavi svētkos, lai iepazītu pilsētas tradīcijas un mākslinieciskos kolektīvus, satiktos ar kolēģiem sadraudzības pašvaldībā, bet arī, lai pārrunātu un plānotu turpmākās sadarbības iespējas.


Ceļā uz Eiropas Savienību

Jau 2015. gada pavasarī, lai piesaistītu papildus finansējumu un atbalstītu Telavi pašvaldības attīstību, Ārlietu ministrijā tika iesniegts pieteikums granta projektu konkursam „Atbalsts attīstības sadarbības projektiem Latvijas Republikas noteiktajās saņēmējvalstīs”. Diemžēl lielās konkurences dēļ, projekts netika atbalstīts, bet noteikti dalība dažādos ES projektu konkursos turpināsies. Telavi ir jauna pašvaldība, jo izveidojās tikai 2014. gada 4. augustā, pēc pašvaldību vēlēšanām Gruzijā. Līdz tam tā bija Kaheti reģiona Telavi administratīvais centrs, kurā ietilpa arī apkārtnes pagasti. Tāpēc, lai izveidotu jaunās pašvaldības struktūru darbs bija milzīgs. Vēl joprojām pašvaldībai ir daudz darāmā, lai apzinātu veicamās funkcijas un rastu nepieciešamo finansējumu, izveidotu administrāciju un dažādas struktūrvienības. Salīdzinot ar Talsu novada pašvaldību, arī budžets Telavi pašvaldībai ir salīdzinoši niecīgs – nepilni 13 miljoni. Jaunie draugi ļoti cer uz Talsu novada pašvaldības pieredzi un ierosinājumiem.

Viesojoties Telavi, uzzinājām pašvaldības mēra P. Kalmakhelidzes nākotnes plānus, kuriem iedvesma rasta tieši Talsos, kad Telavi delegācija piedalījās Gruzijas dienās. Viena no idejām ir veidot Eiropas birzi, līdzīgu kā Talsu novadā, kurā Gruzijas un citu valstu diplomāti, un augstas amatpersonas stādītu vīnogulājus valstij vai pašvaldībai nozīmīgās dienās, bet ražas novākšanas laikā, rīkotu kopīgu talku.

Svētki - Kaukāza kalnu ieskautajā Alazani ielejā

Telavi pilsētas svētki, kas katru gadu tiek rīkoti cara Erekle II piemiņai, norisinās krāšņajā Alazani ielejā, Kaukāza kalnu grēdas Tsiv-Gombori kalnu pakājē, kur atrodas cara Erekles cietoksnis ar vēsturisku pieminekli cietokšņa kompleksa varenajam saimniekam. Atzīmējot cara dzimšanas dienu, pilsētas svētki tika svinēti gan izglītības iestādēs, gan kultūras centros un ielās. Ar prieku varējām vērot kā pirmsskolas izglītības iestādē mazie audzēkņi izspēlēja svētku mielastu ar dziesmām, dejām un patriotiskām uzrunām. Nav jābrīnās par gruzīnu tostu mākslu, jo tie tiek mācīti jau bērnudārza vecumā.

Mūsu delegācijai bija tas gods satikties ar Gruzijas tieslietu ministri, kas bija ieradusies uz vēsturiskas foto izstādes atklāšanu Valsts Nacionālā arhīva ēkā. Pārsteidzoši bija kādā no fotoreprodukcijām lasīt latviešu valodā uzrakstu: “Tautas gvarde pret Deņikinu”, kurā redzams kuģis ar visu apkalpi. Izstādes atklāšanas noslēgumā, tieslietu ministre pasniedza fotoalbumu “Pirmā Gruzijas republika” ar vēsturiskajām fotoreprodukcijām par Gruzijas neatkarības laiku no 1918. – 1921. gadam, mūsu pašvaldības vadītājam A. Lācarum, novēlot turpināt, un attīstīt sadarbību starp abām valstīm.

Pilsēta ir bagāta ar izglītības iestādēm – tajā atrodas 11 vispārējās izglītības mācību iestādes, t.sk. speciālā skola, tehniskā koledža, valsts universitāte, kā arī profesionālā mūzikas skola un mākslas skola. Pabijām vairākās vietās, lai baudītu svētku koncertus gan sieviešu kamerkora izpildījumā, gan folkloras kopas muzicēšanā, gan noslēguma koncertā Telavi teātra ēkā, kur vērojām gan tautiskā deju kolektīva temperamentīgās dejas, gan jauno “zvaigžņu” dziedātās dziesmas, gan instrumentālā orķestra priekšnesumus. Kā uzsvēra pilsētas mērs P. Kalmakhelidze, šie kolektīvi, lieliski varētu sadarboties ar Talsu novada amatierkolektīviem.

 

 

Jaunas sadarbības iespējas un ieinteresētība abu valstu attīstībā

Vizīte Gruzijā, trīs dienu laikā pagāja ļoti piepildīta, jo jauniegūtie draugi centās parādīt pēc iespējas vairāk. Pabijām arī kaimiņpilsētas Kvareli 178 gadu jubilejā, kur satikāmies un iepazināmies ar Polijas, Baltkrievijas un Ukrainas delegācijām.

Telavi pašvaldības mērs Platons Kalmakhelidze, runājot par turpmākās sadarbības iespējām, aicināja sadarbību vērst tieši savstarpējās attiecībās starp cilvēkiem – abu pašvaldību iedzīvotājiem, tostarp gan kultūras, gan izglītības, gan sporta jomā. Labs “tilts” starp Talsu un Telavi pilsoniskās sabiedrības veidošanu, noteikti varētu būt Telavi dzīvojošā latviete Inga Gavare, kas allaž neizmērojamā sirsnībā, viesus no Latvijas uzņem savā ģimenes mājā. Viena no iespējām varētu būt Telavi un Talsu tūrisma piedāvājuma pakete, ar noteiktiem maršrutu un iespēju dzīvot arī ģimenēs, lai pēc iespējas vairāk cilvēku spētu iepazīt abu valstu kultūras mantojumu un tradīcijas.

Telavi populārākie sporta veidi ir futbols, basketbols, teniss, regbijs, mākslas vingrošana, reslings. Daži no šiem sporta veidiem ir populāri arī pie mums, tālab abas puses plāno rīkot starptautiskus sporta turnīrus.

Tāpat svarīga ir ekonomiskā attīstība un uzņēmējdarbības veicināšana. Gruzija saredz labas sadarbības iespējas arī importa un eksporta attīstībā.

Daudz noderīgas Talsu novada pieredzes jau ieviestas Telavi pašvaldības darbībā. Pat vizuālā prezentācija, kura par Talsu novadu tika demonstrēta Telavi aizvadītajā gadā, tagad ir ieguvusi citu veidolu, proti, pēc tās parauga izveidots prezentācijas materiāls ar Telavi pašvaldības datiem un skaitļiem. Saņēmām daudz pateicības vārdus par iegūtajām idejām, ko Telavi pašvaldība ieviesusi un izmanto savā darbā.

Vizīte Gruzijā noslēdzās sirsnīgā noskaņā un saglabās jaukas atmiņas, lai pēc kāda laika iegūtās idejas un pārrunātās iespējas īstenotu dzīvē.  

Inga Priede
Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

 


Sadarbības līguma ietvaros turpināsies starptautiskā draudzība

Aizvadītās nedēļas nogalē, 2015. gada 14. un 15. augustā, Talsi bija ļaužu pilni. Uz Dižmāras gadatirgu, kura devīze bija „Ripo ritulis deviņos pakalnos”, ieradās ne tikai siera cienītāji un viesi no dažādām Latvijas malām, bet sabrauca arī ciemiņi no četrām sadraudzības valstīm.  Viesi tika aicināti uz Talsu draugu dienām, kas šoreiz notika Gruzijas zīmē.

Talsu draugu dienas ir ikgadējs notikums, kas vienuviet pulcē visus Talsu novada sadarbības partnerus no ārvalstīm. Šogad Talsos ieradās viesi no Telavi (Gruzija), Ščolkovas (Krievija), Prieņiem (Lietuva) un Sāremas (Igaunija). Draugu dienas iesākās ar savstarpējas iepazīšanās vakaru 13. augustā, bet 14. augustā tika rīkota tikšanās Talsu novada muzejā, kur interesenti varēja iepazīties ar Telavi un Kakhetijas reģionu, un noklausīties Latvijas Pašvaldības savienības (LPS) pārstāvju – Sniedzes Sproģes un Elitas Kresses sniegto informāciju par ES sadarbības projektiem ar tādām valstīm kā Moldova, Gruzija, Lietuva un citām. Pēcpusdienā notika viesu un novada labvēļu pieņemšana pie Talsu novada domes priekšsēdētāja Aivara Lācarus. Tās laikā tika parakstīts sadarbības līgums ar Telavi pašvaldību, kā arī tika pagarināts starptautiskās  sadarbības līgums ar Prieņu rajona pašvaldību.

Viesos bija ieradušies augsti godājami viesi no Gruzijas vēstniecības Latvijā, tostarp, Gruzijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Teimurazs Džandžalija (Teimuraz Janjalia). Uzrunas teica LPS padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, kā arī pārstāvji no kaimiņu pašvaldībām – Saldus novada domes priekšsēdētājas vietniece Ilze Kļava un Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Volfs. Tāpat apsveikuma vārdus sacīja un svētku dāvanas bija sarūpējuši ārvalstu delegāciju pārstāvji. Tuvākie kaimiņi no Sāres novada pašvaldības un Kurresāres domes, kas bija ieradušies no brīnišķīgās Sāmsalas Igaunijā. Ar Sāremu sadarbība norit kopš 1998. gada, pēdējais sadarbības līgums atjaunināts 2013. gada16. augustā. Sāremas delegāciju pārstāvēja Sāres novada gubernators Kaido Kaasika kungs. Sāres novada padomes sekretārs Jans Leivategija, kā arī Kuresāres pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece izglītības un kultūras jomā – Tiia Leppik un Kurresāres vice mērs ekonomikā Marts Māekers.

.

 

Prieņu rajona pašvaldības delegāciju no Lietuvas dienvidiem, kas atrodas pie varenās Nemunas upes, pārstāvēja Prieņu rajona pašvaldības mērs Alvidas Vaicekauskas, domes deputāts Aleksas Banišauskas un padomes sekretāre Agne Dargužiene. Ar Lietuvas Prieņu rajona pašvaldību sadarbība uzsākta 1999. gadā, bet  todien tika atjaunots 2010. gadā parakstītais līgumus.

 

Talsu novada pašvaldībai vissenākā draudzība saistās ar Ščolkovas rajona pašvaldību, jo draudzība starp Ščolkovu un Talsiem ilgst jau kopš 1967. gada, tātad jau 48 gadus, un jāpiezīmē, ka vēl ir saglabājies dokuments, par to, ka 1968. gadā Ščolkovā tika atklāta Talsu iela. Ščolkovas pašvaldības delegāciju no Krievijas pārstāvēja rajona padomes deputāte, PII Saulīte vadītāja Tamāra Šilova un pilsētas domes deputāts, uzņēmējs Maksims Stolbovs.  

 

Tā kā Talsu draugu dienas noritēja Gruzijas zīmē, viskuplākā skaitā bija ieradusies Gruzijas delegācija, 10 viesi no skaistās Gruzijas pilsētas Telavi. Kopā ar Telavi pašvaldības delegāciju bija ieradušies arī uzņēmēji un Gruzijas latviete Inga Gavar, kas Latvijā un Talsos viesojās pirmo reizi, bet par māksliniecisko kolektīvu nodrošināšanu un sniegumu Gruzijas noskaņās svētku laikā rūpējās Latvijas gruzīnu biedrības "Samšoblo" pārstāvji. Līdz ar to svētku uzrunu pieņemšanā teica biedrības valdes priekšsēdētāja vietniece Elena Zhorzholiani. Jāpiebilst, ka "Samšoblo" tulkojumā no gruzīnu valodas nozīmē Dzimtene.

Dienas svarīgākais brīdis – sadarbības līgumu parakstīšana ar divām pašvaldībām. Ar Gruzijas Telavi pašvaldību nodomu protokols par iespējamo sadarbību tika noslēgts aizvadītā, 2014. gada 29. septembrī. 14. augustā sadarbības saites tika stiprinātas, un tika noslēgts sadarbības līgums uz pieciem gadiem ko svinīgi parakstīja Telavi mērs Platons Kalmakhelidze un Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus.

 

Sadarbības līgums tika pagarināts un parakstīts arī ar Prieņu rajona pašvaldību Lietuvā, ar kuru pirmais sadarbības līgums noslēgts jau 1999. gada 18. novembrī, bet Talsu novada kontekstā 2010. gadā uz pieciem gadiem. Šogad ir līguma beigu termiņš, tāpēc abas pašvaldības vienojās par līguma pagarināšanu uz nākamajiem pieciem gadiem. Līgumu parakstīja Prieņu rajona pašvaldības mērs Alvidas Vaicekauskas un Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus.

Paldies, BJC ģitāristu studijas “N” grupai “Divergent” Normunda Priednieka vadībā par sniegtajiem priekšnesumiem svinīgās pieņemšanas laikā.. Telavi delegācijas pārstāvji uz Talsiem bija atveduši daļiņu no Gruzijas skaistuma, ko ikviens varēja aplūkot fotoizstādē „Telavi vēstures un mūsdienu skatījumā”. Bija iespēja nobaudīt Gruzijas sierus un vīnu, kā arī aplūkot Gruzijas nacionālos tērpus. Lai pilsētā radītu Gruzijas atmosfēru, priekšnesumus sniedza dejotāja no tautas deju un mūzikas ansambļa „Kaukāzs” un dziedātājs Dāvids Kalandia. Žēl, ka veselības problēmu dēļ pēkšņi nevarēja ierasties instrumentāliste, dejotāja un dziedātāja Rusudana Dana un citi dejotāji.

 

Svētku noslēgumā, Telavi viesi Eiropas birzī iestādīja savai vīna zemei atbilstošu augu – Ziemeļu melno vīnogu, kā arī apmeklēja Talsu novada skaistākās vietas.

 

    Inga Priede


Telavi pašvaldība Gruzijā

Telavi ir galvenais pilsētas un administratīvais centrs Gruzijas austrumu provincē Kaheti. Tās iedzīvotāju skaits veido aptuveni 21800 iedzīvotāju (sākot no 2002. gada).  Pilsēta atrodas Tsiv-Gombori Range pakājē, 500-800 metrus virs jūras līmeņa.

2014.gadā tika parakstīts nodomu protokols, kas paredz, ka Talsu novada pašvaldība un Telavi pašvaldība veicinās savstarpēju delegāciju apmaiņu, lai iepazītos ar abu tautu kultūras mantojumu, tradicionālajām vērtībām un mūsdienu situāciju ekonomikā, kultūrā, izglītībā un sportā.

2015.gadā augusta vidū Talsos notiks Gruzijas dienas, kuru ietvaros ir plānots parakstīts savstarpēju sadarbības līgumu starp Talsu novada pašvaldību un Telavi pašvaldību. 10.12.2014.

Talsu novadu apmeklē viesis no Gruzijas

Talsu novadā, Latvijas Valsts svētku laikā viesojās pārstāvis no Gruzijas Telavi pašvaldības. Draudzība ar Gruziju aizsākās septembra nogalē, kad Talsu novada pašvaldības delegācija viesojās Telavi pilsētā, kur iepazītos ar potenciālajiem sadarbības partneriem un parakstīja nodomu protokolu par iespējamo sadarbību. Ideja par draudzību ar Telavi pašvaldību Kakheti reģionā radās jau 2014. gada pavasarī, kad bija iespēja piedalīties ES finansētā projektā.

Talsi – sirdī uz mūžu

Atvadoties no Telavi pašvaldības amatpersonām, Talsu novada delegācijas pārstāvji uzaicināja kolēģus no Gruzijas apmeklēt arī Talsus. Gruzīni, tāpat kā latvieši, ir savas valsts patrioti un uzskatīja par goda lietu ierasties Latvijā, valsts svētku laikā. Talsos šoreiz ieradās Starptautisko attiecību un NVO sektora vadītājs George Akhvlediani. Talsu novadā viesis uzturējās no 17.novembra līdz 21.novembrim. Šo dienu laikā tika iepazītas daudzas Talsiem tik nozīmīgas vietas un iepazīti daudz ļaužu. Georgs nāk no vīndaru zemes, tāpēc telsenieki vēlējās viesi pārsteigt arī ar mūspuses vīna ražotnēm un parādīt Sabiles vīna kalnu. Sirsnīga iepazīšanās ar Smaidu Dzērvi, Sabiles vīna kalna dārznieci un Sabiles vīna darītāju, Sabiles sidra ražotnes darbiniecēm, un, protams, iemīļoto vīndari Mārtiņu Barkānu - Abavas ģimenes vīna darītavas īpašnieku. Šiem cilvēkiem vārti Kakheti reģionā ir plaši pavērti, tāpat kā ģimenes kafejnīcas „Martinelli” saimniecei Ingunai Dombrovicai, kura lepojas ar teju atklāto izsmalcināto vīna pagrabiņu.

Nacionālās vērtības vieno

„Man bija liels gods būt Talsos laikā, kad šeit atzīmēja Latvijas Republikas proklamēšanas 96. gadadienu. Uzaicinājums piedalīties šajos svētkos ir liels pagodinājums man un pārējiem Telavi pārstāvjiem, kas diemžēl šoreiz nevarēja ierasties,” sacīja G. Akhvlediani. Viņš norādīja, ka Gruzija un Latvija jau vēsturiski ir tuvas valstis, jo abas ilgus gadus bija iekļautas Padomju Savienībā. „Arī mēs Gruzijā atzīmējam neatkarības dienu. Neatkarība ir brīvība, bet brīvība cilvēkiem dod spārnus,” piebilda G. Akhvlediani.

Īpašu pārdzīvojumu viesis no Gruzijas piedzīvoja 18. novembra vakarā, kad devās uz svētku lielkoncertu „Ieaud savu stāstu” un pēc tam baudīja svētku uguņošanu. Pēc koncerta George nekavējoties zvanīja draugiem uz Gruziju, lai dalītos iespaidos. „Koncerts bija ļoti iespaidīgs. Tas bija labi organizēts un tā rīkošanā bija iesaistīts ļoti daudz cilvēku. Sniegto priekšnesumu kvalitātes apliecinājums bija skatītāju apmierinātība. Mani iespaidoja koncerta priekšnesumos iesaistīto cilvēku dažādība – bija gan dejotāji, gan dziedātāji, turklāt dažādos vecumos. Tas nozīmē, ka nebija nekādu barjeru,” iespaidus atklāja starptautisko attiecību un NVO sektora organizators. Viņš paskaidroja, ka arī Gruzijā Neatkarības dienas laikā var vērot dažādus priekšnesumus, bet tie ļoti atšķiras no Latvijā redzētajiem. „Cienām Gruzijas nacionālās dejas un dziesmas. Mums Gruzija ir ļoti svarīga, tāpēc vēlamies, lai visi zina, ka ir tāda neatkarīga valsts, kas cenšas iekļūt Eiropas valstu ģimenē,” teica Telavi pārstāvis.

Talsu novada, un Telavi pašvaldības turpmāko sadarbību George Akhvlediani redz vairākos virzienos. „Tā noteikti neaprobežosies tikai ar oficiālām vizītēm,” viņš norādīja. Oktobrī abas pilsētas parakstījušas sadarbības memorandu, bet, tiekoties ar Talsu novada pārstāvjiem, radusies iecere attīstīt sadarbību uzņēmējdarbības un kultūras jomā. „Sadarbība šajās sfērās būs ieguvums ne tikai Talsiem un Telavi, bet arī Latvijai un Gruzijai kopumā. Mums ir pieredze starptautisko projektu īstenošanā, jo mūsu pilsēta draudzējas ar vairākām Eiropas Savienības valstīm, ar kurām kopā īstenoti dažādi projekti, mēs esam noslēguši vienošanos arī ar starptautisko  ANO” atklāja viesis no Telavi.

Pārsteidz ar viesmīlību un dažādību          

Jau viesojoties Gruzijā un parakstot nodomu protokolu par turpmāko sadarbību, abas puses vienojās, ka sadarbība notiks gan izglītības, gan kultūras, gan sporta, gan uzņēmējdarbības jomā. Viesi pārsteidza mūsu vecpilsētas šarms un rekonstruētais Talsu tautas nams ar brīnišķīgo Radošo sētu. Viesis piedalījās gan hokeja kluba jubilejas pasākumā, gan izbaudīja Talsu trio priekšnesumus. „Tās sajūtas nevar aizmirst, ko dāvāja šī brīnišķīgā, profesionālā mūzika, klausoties gan Intara Busuļa grupas sniegumā, gan Kristīnes Brokas – Kristbergas dziedājumā un viņas pavadošo mūziķu izpildījumā. Tas paliks manās atmiņās uz mūžu! Es zināju, ka Gruziju sauc par viesmīlības zemi, bet šeit Latvijā es sajūtu nenovērtējamu viesmīlību un jūtos kā mājās!” Jāsaka, ka arī ciemiņš ar mūziku nav uz Jūs un sēdās pie klavierēm, lai veltītu draugiem romantisku skaņdarbu. „Tik daudz jauna uzzināts, tik daudz emociju piedzīvots”, saka George, atceroties visu redzēto, un izvērtējot nozīmīgās tikšanās gan ar Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētāju Andi Araku, gan zivju rūpniecības „Gamma A” vadību, ar kuru jau tapušas iestrādnes uz reālu sadarbību zivju konservu eksportā uz Gruziju. „Noteikti sadarbības izvērtīsies sportā un kultūrā, jo Jums ir tik profesionālas komandas, mūsdienīgas sporta bāzes un kultūras centri!”, pēc viesošanās Laucienē un iepazīstoties ar vizuālo prezentāciju par Talsu novadu rezumēja G. Akhvlediani.

Inga Priede, Inita Fedko

Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa

 

 


10.10.2014.

Gruzija – jaunu iespēju zeme

 

Talsu novada pašvaldības delegācija No 29. septembra līdz 1. oktobrim pavadīja Gruzijas Telavi pašvaldībā, lai iepazītos ar potenciālajiem sadarbības partneriem un parakstītu nodomu protokolu par iespējamo sadarbību. Ideja par draudzību ar Telavi pašvaldību Kakheti reģionā radās jau pavasarī, kad bija iespēja piedalīties ES finansētā projekta, vienā no tēmām „Atbalsts demokrātiskas un pilsoniskas sabiedrības attīstībai”. Kontakti ar Telavi pašvaldību radās, pateicoties Valdemārpils pilsētas un Ārlavas pagasta pārvaldes vadītājam Andrim Grīnbergam. Tā pavasarī iesākās informācijas apmaiņa ar Gruzijas kolēģiem.

 

Miera osta – Kaukāza kalnu ieskautajā Alazani ielejā

Telavi pašvaldība izveidojās tikai š.g. 4. augustā, pēc pašvaldību vēlēšanām Gruzijā.  Līdz tam tā bija Kaheti reģiona Telavi administratīvais centrs, kurā ietilpa arī apkārtnes pagasti. Tāpēc arī delegācija no Gruzijas nevarēja ierasties uz Lejres dienām Talsos, jo lai izveidotu jaunās pašvaldības struktūru darbs bija milzīgs. Vēl joprojām pašvaldībai ir daudz darāmā, lai apzinātu veicamās funkcijas un rastu nepieciešamo finansējumu.

Tomēr, jaunie draugi ļoti vēlējās izveidot sadarbību ar talseniekiem, un ar nepacietību gaidīja viesos delegāciju no Latvijas. Delegācijas sastāvā tika iekļauts Talsu novada domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Normunds Tropiņš, lai parakstītu nodomu protokolu par sadarbības uzsākšanu. Uz Telavi pašvaldību devās arī Talsu novada pašvaldības izpilddirektors Aldis Vilsons, sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, starptautisko attiecību koordinatore Inga Priede un Valdemārpils pilsētas un Ārlavas pagasta pārvaldes vadītājs Andris Grīnbergs. Telavi atrodas Gruzijas austrumos Kakheti reģionā, aptuveni 160 km attālumā no Tbilisi,bet īsākais ceļš ved pa ainaviski krāšņiem kalnu serpentīniem 96 km attālumā. Kakheti robežojas ar Dagestānu. Reģiona iedzīvotāji ir apmierināti ar dzīvi krāšņajā Alazani ielejā, Kaukāza kalnu grēdas Tsiv-Gombori kalnu pakājē, 500 līdz 800 metru virs jūras līmeņa. Telavi pilsētā dzīvo aptuveni 22 tūkstoši iedzīvotāju. Pilsēta bagāta ar izglītības iestādēm – tajā atrodas 11 vispārējās izglītības mācību iestādes, t.sk. speciālā skola, tehniskā koledža, Valsts universitāte, kā arī profesionālā mūzikas skola un mākslas skola. Populārākie sporta veidi – futbols, basketbols, teniss, reslings. Delegācijai tika dota iespēja apskatīt gan tenisa kortus, gan futbola laukumu krāšņi iekopta parka pakājē. Baudīt Gruzijas nacionālo mākslinieku koncertu Telavi teātrī un apskatīt 14 gs. celtos dievnamus, klosterus un Chavchavadzes dzimtas pili ar vareno parku. Pilsēta ir ar senu vēsturi, kurā saglabājušies gandrīz neskarti četri nocietinājumi no dažādiem vēsturiskiem periodiem. Tās arheoloģiskie izrakumi ir no bronzas laikmeta. Telavi savulaik bija populāra ar pilsētā uzņemto kinofilmu „Mimino”.

Jaunas iespējas, ieinteresētība un neizmērojama sirsnība

Vizīte Gruzijā trīs dienu laikā pagāja ļoti piepildīta, jo jauniegūtie draugi centās parādīt pēc iespējas vairāk. Pirmās dienas vakarā, pēc pilsētas apskates četru stundu garas sarunas izvērtās ar Telavi pašvaldības mēru Platoni Kalmakhelidzi. Jau pirmajās tikšanās minūtēs noskaidrojās trīs kopīgas lietas, kas noteikti vieno Talsu un Telavi pašvaldības. Proti, abas pilsētas sākas ar vienu burtu „T”, abas atrodas uz pakalniem – Talsi uz deviņiem, Telavi uz septiņiem. Tiesa gan, pakalnu augstumu nesalīdzinājām, un abu pašvaldību vadītāji pēc profesijas ir ārsti. Vizītes sākumā mūs sagaidīja patīkams pārsteigums, tikšanās ar Telavi dzīvojošu latvieti Ingu Gavari, kura centās būt kopā ar mums visu vizītes laiku. Inga Latvijā, savas dzīves laikā, pabijusi tikai vienu dienu, studiju laikos. Viņa strādā par stomatoloģi un šogad uzsākusi latviešu valodas mācības Latvijas vēstniecībā Tbilisi. Ingas, tāpat kā citu iepazīto cilvēku sirsnība ir neizmērojama. Mēs viesojāmies Gavares kundzes ģimenes mājā, apmeklējām ļaudis, kas cītīgi kopj savas tautas tradīcijas, lepojas ar nacionālo virtuvi un nodarbojas ar vienu no galvenajiem uzņēmējdarbības veidiem Gruzijā – vīna darīšanu. Kad pirms nodomu protokola parakstīšanas, prezentējām Talsu novada pašvaldību, saņēmām daudz pateicības vārdus par iegūtajām idejām, ko Telavi pašvaldība izmantos savā darbā. Kolēģiem jaunums bija mūsu deputātu regulārās iedzīvotāju pieņemšanas dienas, informatīvo dienu rīkošana, pašvaldības informatīvā izdevuma izdošana un prezentāciju veidošana, kā arī pašvaldības struktūra ko veido domes komisijas un komitejas pa nozarēm, un attiecīgi administratīvā struktūra. Kolēģi solījās no mums daudz ko mācīties pašvaldības pārvaldības lietās. Tiesa gan, Telavi pašvaldības budžets ir nepilni 13 miljoni, kas ir daudz mazāks, salīdzinot ar mūsu pašvaldības turpat 30 miljonu lielo budžetu, bet kolēģi ir optimisti un pilni apņēmības iet strauju attīstības ceļu. Pašvaldības mērs lepojas, ka pavisam nesen ir parakstīts memorands par sadarbību ar Apvienoto Nāciju Organizāciju par dalību dažādos fondos un programmās.

Pats svarīgākais vizītes mērķis bija nodomu protokola parakstīšana, kurā viens no punktiem paredz veidot un stiprināt sadarbību kultūras, izglītības un sporta jomās, kā arī veidot ekonomiskās attiecības. Tiekoties ar nozaru vadītājiem, vienojāmies, ka akcentēsim bērnu un jauniešu delegāciju apmaiņu kultūras jomā, lai iepazītu abu tautu tradīcijas. Bērni ir Eiropas nākotne, bet Latvija ES dalībvalsts, kas var palīdzēt Gruzijai ceļā uz ES un investīciju piesaisti. Gruzijai pēc 2008. gada notikumiem - Krievijas bruņotā konflikta, kas izvērtās kara darbībā, pašlaik neklājas viegli, bet valsts pamazām atgūstas. Kolēģi Telavi pašvaldībā interesējās par kopīgu sadarbību ES projektos.

Vizītes noslēgumā, pēc mūsu delegācijas iniciatīvas tikāmies ar vietējiem uzņēmējiem, lai runātu par sadarbību šajā abām valstīm tik svarīgajā nozarē. Kolēģiem Gruzijā zināmi tādi Latvijas zīmoli kā Rīgas Melnais balzāms un šprotes. Turklāt šprotes var iegādāties arī vietējos veikalos. Uzņēmējs Gocha Gvinepadze nodarbojas ar pārtikas pārstrādi, uzglabāšanu un vairumtirdzniecību. Viņa īpašumā ir vairāk nekā 150 noliktavu, kas apkalpo ap 400 000 iedzīvotāju lielu reģionu. Tāpēc ir svarīgi preci saņemt pa tiešo no ražotāja. Zivju konservi, piena produkti, siers varētu būt viens no mūsu eksporta veidiem. Uzņēmējus interesē arī kokmateriāli, īpaši ozols. Savukārt vīnkopis Avtandils Tcharbadze interesējas par būvmateriālu importu. Kakheti reģionā katrs piektais uzņēmējs nodarbojas ar vīna ražošanu, tostarp arī Gvantsa Margalitashvili, kura interesējās par iespējām vīnu eksportēt arī mūspusē.

Vizīte Gruzijā noslēdzās sirsnīgā noskaņā un saglabās jaukas atmiņas, lai pēc kāda laika jaunos draugus uzņemtu Talsu novadā. Šāds priekšstats par kopīgo tikšanos radās arī kolēģiem Telavi pašvaldībā. Talsu novada pašvaldības delegācijas vizīte tika plaši atspoguļota reģionālajā avīzē, Telavi televīzijā un informatīvi pašvaldības mājas lapā.Inga Priede
Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
T.: 26350440; 29417255; 63232125

Notikumu kalendārs

Jūnijs, 2021
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk