ĪVES PAGASTS

Īves pagastā

 

Īves pagastā komisija ierodas pēc Valdgales pagasta apmeklējuma, 15. jūnija pēcpusdienā. Pārvaldes vadītājs Emīls Tālbergs palīgā pieaicinājis Tiņģeres saieta nama vadītāju Vitu Krauzi, lai kopīgi apsekotu piecas konkursam „Sakoptākais Talsu novada pagasts 2012” ieteiktās vietas.

Vispirms dodamies uz visiem zināmo „Laumu dabas parku”, kas šogad izvirzīts nominācijai „Veiksmīgākais tūrisma piedāvājums Talsu novadā”. Komisiju sagaida Laumu dabas parka saimnieks Roberts Riekstiņš un steidz viesus iepazīstināt ar kārtējo jauno piedāvājumu parka apmeklētājiem – disku golfu. Šīs spēles trase Latvijā būs pirmā, bet Eiropā un pasaulē darbojas vismaz 1000 šādu iespēju nodarboties ar disku golfa sportu. Trasi Laumu saimnieki sākuši veidot jau aizvadītā gada rudenī, nācās izzāģēt stigas, lai veidotos celiņi, kur izvietot grozus, kuros jātrāpa ar lidojošam šķīvītim līdzīgu disku. Pavisam trasē izvietoti 18 spēles grozi, bet meža trases garums sasniedz 2,5 km. No starta līdz pirmajam grozam ir 84 metri. Laumu dabas parka saimniekiem ideju netrūkst, un aizvien rodas, kas interesants, lai viesiem netrūktu aktīvas nodarbes.

Netālu no Tiņģeres centra nonākam mājīgā un sakoptā apkārtnē, Baibas un Ģirta Fridrihsonu īpašumā „Ilgas”, kas izvirzīts nominācijai „Sakoptākā lauku sēta”. Jaunā ģimene mājas saņēmuši mantojumā no Ģirta vecmāmiņas. Sētas izdaiļošanai atrasts veiksmīgs risinājums, piemēram, uz neglītajām kanalizācijas akām, kas atrodas pašā sētsvidū virsū uzliktas krāšņas puķu kastes. Ikvienam būtu vērā ņemams jauks piemērs, kā sadzīvot ar kaimiņiem. Proti, Fridrihsonu ģimene, kooperējoties ar kaimiņiem, izveidojuši kopīgu atpūtas vietu. Interesantas idejas ieguldītas it visur, gan pie kristālskaidrā ūdens dīķa, kur ierīkota ugunskura vieta ar oriģinālu zupas katla rīku, kas veidots no lemeša, gan omulīgi iekārtota pirtiņa un kopīga makšķerēšanas vieta. Ģirts ir uzņēmējs, kurš finansiāli atbalsta arī dažādu pagasta svētku organizēšanu.

Tālāk komisijas ceļš ved Ķurbes virzienā, kur arī tiks vērtēta „Sakoptākā lauku sēta”. Ierodoties Pētera Bērziņa īpašumā „Meži”, komisija ir pārsteigta redzot tik staltu senatnīgu ēku, kas apvīta ar īpašu auru. Arī tās saimnieks ir īpašs, jo pēc tēva, sabiedriskā darbinieka, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Jāņa Alfrēda Bērziņa nāves, pārcēlies uz dzīvi Latvijā, lai gan dzimis un visu līdzšinējo mūžu pavadījis Vācijā. Pēteris turpina ieguldīt lielu darbu, lai ēku atjaunotu, tiek labiekārtota arī apkārtne un restaurēta pirtiņa, kas tiek pārvērsta par nelielu viesu namu. Savulaik īpašumu gribēts nolīdzināt līdz ar zemi, bet tēva brālis – ķīmijas profesors māju izglābis, deklarējot to kā neorganiskās ķīmijas institūta korozijas bāzi!

No šīs vietas negribas aizbraukt – senatnīguma elpa, lauku ainava un saimnieka stāstījums kā šeit reiz ir bijis un būs, liek sajusties kā netveramā pasaulē.

Visbeidzot vērtēšanas komisija nonāk Tiņģeres pilī, kas izvirzīta nominācijai„Sakoptākā iestāde Talsu novadā”. Paši pils iemītnieki to dēvē par „radošāko ēku”, jo pilī apvienojušās visas mākslas un notiek aktīva tiņģernieku dzīve. Pilī tiešām ir viss, sākot ar olām un putraimiem, pagasta pārvaldi, pastu, baznīcu, bibliotēku, nodarbību telpām, novadpētniecības istabu, trenažieru zāli un izstāžu zāli. Pagasta pārvaldes vadītājs atzīst, ka strādāt šeit vienlaicīgi ir gan grūti, gan ļoti interesanti, jo visi darbinieki ir aktieri”! Pils piedāvā arī tūrisma pakalpojumus un dažādas tematiskas programmas, piemēram, interesentiem ir iespēja ietērpties princešu kleitās, un kungu smokingos, klausīties dzejas lasījumos Mīlestības saliņā, bet pagrabā, bijušajās kalpu istabās var izbaudīt kalpu dzīvi – pie saimes galda sveču gaismā ēst gardu bukstiņu biezputru, un komisija šo iespēju arī izmantoja! Iznākot saules gaismas pielietajā pils pagalmā, var apreibt no ziedoša, simtgadīga Zelta lietus koka smaržas.

Turpat pilī komisija tika iepazīstināta ar nominācijai „Radošākais novadnieks” izvirzīto pretendenti Baibu Kalnu. Baiba tiņģerniekus cenšas ievest mākslas pasaulē, māca zīmēšanu un gleznošanu, vada sarunas par mākslu, ieinteresējot klausītājus tās daudzveidībā. Māksliniece arī komisijas pārstāvjus aicina iesaistīties radošajos procesos, un katram ir iespēja izveidot nelielu mākslas darbu - monotipu, izmantojot lino spiedi. Baiba Kalna arī pati aktīvi strādā mākslas jomā, radot jaunas grafikas un ofortus, viņas idejas un ieguldītais darbs redzams pilī ik uz soļa. Baiba ieviesusi inovācijas novadpētniecības darbā un palīdz pilnveidot vēsturisko lietu krātuvi. Aktīvi darbojas LELB Ķurbes draudzē, darbojoties draudzes padomē un Svētdienas skolā. Ar savu aktīvo darbību māksliniece ir iemantojusi pagasta iedzīvotāju cieņu un mīlestību.

 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.server2.alt.lv
23-03-2023