Piektdiena, 18. jūnijs
Šodien sveicam: Alberts, Madis
 
  

 

Orhei pašvaldība Moldovā

Orhei ir pilsēta un administratīvais centrs Orhei rajona Moldovā ar 32.000 iedzīvotājiem. Orhei atrodas aptuveni 40 km (25 jūdzes) uz ziemeļiem no galvaspilsētas Kišiņevas.

2015.gada pasavarī tika parakstīts nodomu protokols starp Talsu novada pašvaldību un Orheja pašvaldību, kas paredz, ka Talsu novada pašvaldība un Orheja pašvaldība veicinās savstarpēju delegāciju apmaiņu, lai iepazītos ar abu tautu kultūras mantojumu, tradicionālajām vērtībām un mūsdienu situāciju ekonomikā, kultūrā, izglītībā un sportā.

Pēc gada, 2016.gada 1.martā, tika parakstīts Ohrei pilsētas un Talsu novada pašvaldības Starptautiskais sadarbības līgums.

Līguma mērķis ir veicināt attīstību starpkultūru un sabiedriskajās attiecībās. Veicināt abu teritoriju mūsdienīgu attīstību un rūpēties par vēsturisko vērtību un kultūras mantojuma, tradicionālo vērtību popularizēšanu un saglabāšanu. Galvenais mērķis – infrastruktūras sakārtošana un ekonomiskā attīstība.

www.orhei-md.info/


 

Moldovas uzņēmēji uzsāk sadarbību

12.09.2016

8. septembrī Talsu un Rojas novadā viesojās uzņēmēji no Moldovas, lai turpinātu iesāktās sarunas un veidotu sadarbību ar SIA „Zvejnieku saimniecība IRBE” un AS „Talsu piensaimnieks” uzņēmējiem. Sarunas par iespējamo eksportu aizsākās jau šī gada maijā, kad mūsu puses uzņēmēji kopā ar Talsu novada pašvaldības vadību viesojās Moldovā.

Ierodoties Latvijā, Moldovas uzņēmēji vēlējās apskatīt vietējās ražotnes un iepazīties ar produkcijas klāstu. Vispirms kopumā seši dažādu tirdzniecības tīklu uzņēmēji ieradās Rojā, SIA „Zvejnieku saimniecībā IRBE”, kur tikās ar pārdošanas menedžeri Ēriku Aizpurvi. Viesus pavadīja Talsu novada pašvaldības vadība – domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus un izpilddirektors Aldis Vilsons. SIA „Zvejnieku saimniecība IRBE” līdzīpašnieks Lauris Jirgens pastāstīja, ka uzņēmumā īpašumā ir septiņi zvejas kuģi, kas zvejo reņģes Rīgas jūras līcī. Uzņēmumā strādā ap 100 darbinieku, un tas galvenokārt nodrošina klientus ar saldētu zivju produkciju. Moldovas uzņēmēji izrādīja interesi par zivju produktu iegādi, proti, uzņēmuma „Telemar” un „Fabi&Lina” ģenerāldirektors Marian Teleuca, kuram pieder loģistikas kompānija un veikalu tīkls ir gatavs piegādāt Latvijai augļus no Moldovas, bet atpakaļceļā eksportēt saldēto zivju produkciju. Tāpat uzņēmējs sacīja, ka Moldovā ir ļoti nepieciešamas 3 mm finiera plāksnes, no kurām gatavo taru augļiem un dārzeņiem, un būtu lieliski, ja Talsu novadā atrastos uzņēmums, kas šādu materiālu spētu saražot. Viesi ieradās arī Talsu novada pašvaldībā, kur tikās ar AS „Talsu piensaimnieks” vadību - Daini Norenbergu un Ilgoni Kalnmalu, kā arī ar Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētāju Andi Rērihu. Tikšanās laikā tika pārrunātas dažādas sadarbības iespējas uzņēmējdarbības jomā. Moldovi ir gatavi iegādāties arī AS „Talsu piensaimnieks” produkciju un jautāja par iespēju nodrošināt Moldovas piena pārstrādes uzņēmumu ar piena produktu tehnologa konsultācijām.

Moldovas uzņēmēji pabija arī Valdemārpilī, kur apskatīja SIA „ROJA F.C.T” zivju pārstrādes uzņēmumu, un apmeklēja arī AS „Talsu piensaimnieks”. Par Moldovas uzņēmēju interesi noteikti ir jāpateicas Latvijas vēstniecībai Moldovā, un, jo īpaši Georgi Tofanam, kurš sadarbību starp Talsu novada pašvaldību un Moldovas Republiku izvērš aizvien aktīvāk.

Inga Priede

 

 


02.06.2016.

Uzņēmēji Moldovā gūst jaunus kontaktus

No 14. līdz 17. maijam Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus un pašvaldības izpilddirektors Aldis Vilsons kopā ar uzņēmējiem – AS „Talsu piensaimnieks” pārstāvi Ilgvaru Tīsenkopfu un Rojas novada SIA „Zvejnieku saimniecība IRBE” pārdošanas menedžeri Ēriku Aizpurvi devās vizītē uz Moldovu. Vizītes mērķis – piena pārstrādes produktu un zivju produkcijas realizēšanas iespējas Moldovā.

Talsu novada pašvaldība ar Orhejas pašvaldību Moldovā ir noslēgusi sadarbības līgumu, kas paredz sadarbību kultūras, izglītības, tūrisma, sporta un ekonomikas jomā, kā arī Eiropas Savienības projektu piesaistē. Vizītes laikā Talsu novada domes un pašvaldības vadītāji un uzņēmēji tikās ar Orhejas pašvaldības vadību, apmeklēja Latvijas vēstniecību Moldovā, kā arī Kišiņevā tikās ar siera un zivju tirgotājiem, veikalu tīklu „Metro” un importa kompānijas „Fidesco” pārstāvjiem un viesojās vietējo uzņēmumu ražotnēs. Pārrunājot starpvalstu sadarbības iespējas, Orhejas pašvaldības vadība izteica gatavību nodrošināt telpas, ja ražotājiem būtu interese apvienoties vienā tirdzniecības vietā, kur varētu iegādāties Latvijas produkciju.

 
Tikšanās klātienē vērtīgāka nekā reklāma
 
SIA „Zvejnieku saimniecība IRBE” īpašumā ir astoņi zvejas kuģi, kas zvejo reņģes un brētliņas Rīgas jūras līcī. Uzņēmumam šī bija pirmā ārvalstu vizīte, kurā gūti noderīgi kontakti, atzīst Ē. Aizpurve. „Pateicamies Talsu novada pašvaldībai par doto iespēju pievienoties delegācijai. Liels paldies Latvijas vēstniecībai Moldovā, kas noorganizēja daudzas interesantas tikšanās ar uzņēmumu pārstāvjiem, kurus varētu interesēt mūsu produkcija. Pateicoties šim braucienam, esam ieguvuši vērtīgus kontaktus ar uzņēmējiem, ar kuriem, turpinot sarunas, ļoti iespējams, nākotnē izveidosies pozitīva sadarbība.” Ē. Aizpurvi patīkami pārsteidza satikto uzņēmēju viesmīlība, kā arī draudzīgā attieksme. „Vietējie uzņēmēji ir kā ģimene, ļoti atbalsta un pat reklamē cits cita produkciju. Domāju, ka pie mums ļoti reti ir gadījumi, kad uzņēmējs savam kaimiņam vēl veiksmi.”
 
Uzņēmuma pārstāve pozitīvi vērtēja doto iespēju tikties „aci pret aci” ar potenciālajiem sadarbības partneriem: „Uzņēmumiem, kuru darbība ir vērsta uz eksportu, šāda veida kontakti ir īpaši svarīgi. Tikšanās klātienē dod vairāk nekā reklāmas izvietošana internetā,” viņa sacīja, norādot, ka līdz ar zvejas sezonas atsākšanos turpināsies iesāktās sarunas ar potenciālajiem sadarbības partneriem šajā valstī.
 
Kā pastāstīja AS „Talsu piensaimnieks” pārstāvis Ilgvars Tīsenkopfs, produkcija no Latvijas šajā valstī ir cieņā. Moldovas galvaspilsētā Kišiņevā tiek tirgota saldumu ražotāja „Laima” produkcija, kas tiek augsti vērtēta.
 
Satiktie tirgotāji izradīja interesi par uzņēmuma produkciju, un ir gūti jauni kontakti, taču laiks vēl rādīs, ai izdosies vienoties par konkrētu sadarbību piena produktu eksportam. Taujāts, vai uzņēmums būtu ieinteresēts piedalīties arī citās pašvaldības organizētās vizītēs, I. Tīsenkopfs atzina – kāpēc ne? Viņš norādīja, ka sakaru meklēšana uz vietas ir daudz noderīgāka par elektronisku saraksti vai telefona zvaniem. „Galvenais ir neapstāties – ja ar pirmo reizi nekas neizdodas, jāmēģina vēl. Tas ir katra uzņēmuma panākumu pamatā,” viņš sacīja.
 
„Paldies Latvijas vēstniecībai Moldovā un vēstniecības pārstāvei Vitai Dobelei par labo sadarbību, lai šajā valstī pavadītās dienas būtu pēc iespējas piepildītākas ar uzņēmējiem noderīgām vizītēm. Kopā ar vēstniecību noorganizējām astoņas tikšanās ar tirdzniecības uzņēmumu pārstāvjiem un vietējiem uzņēmējiem, kam ir saistoša Latvijas produkcija. Tika ievadītas sarunas par trīs iespējamiem darījumiem, ļoti ceram, ka uzņēmējiem veiksies ar šo darījumu noslēgšanu jau tuvākajā nākotnē. Arī Moldovas uzņēmēji ir ieinteresēti savu produkciju realizēt Latvijā, tāpēc drīzumā tiks organizētas tikšanās arī ar tirgotāju pārstāvjiem no Latvijas,” komentēja Talsu novada pašvaldības izpilddirektors A. Vilsons.
 
Ivonna Vicinska
Talsu novada pašvaldības 
Komunikāciju speciāliste

 


31.05.2016.

Sadarbību ar Moldovu piedāvā vairākiem uzņēmumiem

31. maijā Talsu novada pašvaldības pārstāvji tikās ar piena un zivju pārstrādes uzņēmumiem, lai detalizēti pārrunātu iespējamās sadarbības attīstīšanu uzņēmējdarbības jomā ar Orheju (Moldova).

Uz tikšanos bija aicināti divu uzņēmumu pārstāvji, kas maijā jau bija devušies uz Moldovu kopā ar Talsu novada pašvaldības pārstāvjiem, kā arī divi jauni zivju pārstrādes uzņēmumi, kas varētu būt ieinteresēti sadarbības attīstīšanā.

No 14. līdz 17. maijam Moldovā atradās a/s “Talsu piensaimnieks” pārstāvis Ilgvars Tīsenkopfs un SIA “Zvejnieku saimniecība IRBE” pārstāve Ērika Aizpurve. Ē. Aizpurve SIA “Selga Lait” un SIA “Roja F.C.T.” pārstāvjiem atklāja Moldovā iegūto pieredzi un ieskicēja uzsākto sadarbību ar Latvijas vēstniecību Moldovā.

Uzņēmēja pastāstīja, ka ir ieinteresēta atrast Moldovā sadarbības partnerus, lai produkciju piedāvātu bez starpniekiem – pirmie kontakti šī jautājuma risināšanā jau gūti. Tāpat pastāv iespēja, piemēram, Latvijā ražotiem konserviem iekļūt vietējos veikalu tīklos. Grūtāk īstenojams varētu būt loģistikas jautājums, bet arī tam, attiecīgi plānojot, var rast risinājumu.

SIA “Selga LAIT” un SIA “Roja F. C. T.” izteica vēlmi sadarboties ar Moldovas uzņēmējiem, tādēļ Talsu novada pašvaldības Attīstības plānošanas nodaļas projektu vadītāja Baiba Lorence, kas ikdienā koordinē sadarbību ar uzņēmējiem, solīja sagatavot visu nepieciešamo informāciju, sadarbības attīstībai. SIA “Selga LAIT” pārstāvis Andris Bagātais atklāja, ka sadarbība ar Moldovu uzņēmumam bijusi arī iepriekš, bet tā pārtrūkusi, tagad būtu iespēja to atjaunot. Tāpat tika nolemts uzņēmējus ar Moldovas pārstāvjiem iepazīstināt Dižmāras tirgus laikā, kad tie augustā viesosies Talsu novadā.

Inita Fedko
Talsu novada pašvaldības
Komunikācijas speciāliste


Uzsāk sadarbību ar Moldovu

09.03.2016.

Talsu novada pašvaldības delegācija no 28. februāra līdz 2. martam viesojās Moldovā, lai iepazītos ar Orhei pilsētas pašvaldību un parakstītu turpmākās sadarbības līgumu.  Delegācijas pārstāvji apmeklēja arī Latvijas Republikas vēstniecību Moldovā un piedalījās pavasara svētku "Marcišor" (Martisor) koncertā.

Vizītē pēc Orhei pilsētas mēra Ilan Šor ielūguma, devās Talsu novada domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Normunds Tropiņš, priekšsēdētāja vietniece Daiga Feldmane, domes deputāts, tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Vilnis Pūcītis un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inga Priede. Vizītes laikā tika parakstīts Talsu novada un Orhei pašvaldību sadarbības līgums par turpmāko sadarbību starpkultūru, izglītības, sociālās un sabiedrisko attiecību attīstības jomās, ekonomikas un uzņēmējdarbības nozarē, kā arī par vēsturisko, tradicionālo vērtību un kultūras mantojuma popularizēšanu abās valstīs. Delegāciju pārstāvēja arī Talsu tautas mūzikas ansamblis "Tals' Trimiš" un saksofonists Armands Ulmanis, kuri priecēja pavasara svētku koncerta daudzos apmeklētājus kopā ar Rumānijas un Moldovas tautas kolektīviem.

 

Galvenais mērķis – infrastruktūras sakārtošana un ekonomiskā attīstība

Vizītes mērķis bija ne tikai piedalīties Orhei pavasara svētkos, lai iepazītu pilsētas tradīcijas un mākslinieciskos kolektīvus, satiktos ar kolēģiem sadraudzības pašvaldībā, bet arī, lai pārrunātu un plānotu turpmākās sadarbības iespējas. Jau aizvadītā gada aprīlī tika parakstīts nodomu protokols par iespējamo sadarbību. Orhei pašvaldības vadība pēc vēlēšanām ir nomainījusies, bet vēlme saglabāt draudzību turpinās. Orhei pilsētas mērs Ilan Šor ir gados jauns uzņēmējs no Moldovas galvaspilsētas Kišiņevas ar vēlmi veicināt pilsētas strauju attīstību. Ne velti pilsētas mēra pirmais jautājums Talsu novada delegācijai bija: “Ko Jūs varat piedāvāt no savas valsts vai novada eksportam? Mēs esam gatavi sadarboties!” Orhei no galvaspilsētas atrodas tikai 50 km attālumā, tāpēc ir ieceres sakārtot infrastruktūru, atvērt augstskolu, rīkot plaša mēroga pasākumus, lai iedzīvotāji no galvaspilsētas ierastos šeit. Savukārt rūpēs par vietējiem iedzīvotājiem ir vēlme nodrošināt jaunas darba vietas un nodoms atvērt rezerves daļas rūpnīcu, kurā gatavotu detaļas eksportam Japānas automobiļu rūpnīcai. Tā kā Orhei pašvaldības budžets ir salīdzinoši niecīgs - 2 miljonu robežās, no kura 30% ir administratīvie izdevumi, pašvaldība maksimāli izmanto privātās partnerības iespējas. Septiņu mēnešu laikā ieguldītas investīcijas, ir sakārtotas ielas un ceļi 5 km garumā, izveidoti satiksmes drošības lokveida krustojumi, uzstādīts ielu apgaismojums visā pilsētā. 2014. gadā ar Eiropas Savienības fonda atbalstu īstenots ūdenssaimniecības projekts. Daudz tiek darīts arī sociālajā jomā. Pavasarī plānots uzsākt sociālās daudzdzīvokļu mājas celtniecību. Jau šobrīd valstī darbojas obligātā veselības apdrošināšana. Savukārt problēmas pilsētā rada klaiņojošo dzīvnieku un atkritumu apsaimniekošana. Moldovas lepnums ir augstas kvalitātes vīna ražošana, ko pierādīja tādas izsmalcinātas vīna ražotnes kā Vartely un Krikova, kas pārsteidza ar pasaules klases vīna kolekciju apakšzemes pagrabā, kurš stiepjas 120 kilometru garumā, no tiem 80 km tiek darināts un uzglabāts vīns. Tāpat gan Kišiņeva, gan Orhei un tās apkārtne var lepoties ar grandioziem un krāšņiem pareizticīgo dievnamiem un klosteriem.

 

Pārrunā Latvijas – Moldovas attiecības

2. martā Talsu novada delegācija viesojās Latvijas Republikas vēstniecībā Moldovā, kur to laipni uzņēma pagaidu pilnvarotā vēstniece, lietvede un 1. sekretāre Vita Dobele, un vēstniecības 2. sekretāre Dr. Olga Beinaroviča. Ar viesiem tika pārrunātas Latvijas–Moldovas attiecības un turpmākās sadarbības iespējas, tai skaitā Moldovas pašvaldību attīstības iespējas, kā arī valsts iekšpolitikas un ārpolitikas aktualitātes. Kišiņevā delegācija tikās arī ar Latvijas goda konsulu Moldovā, vīndari Valēriju Dragņevu (Valeriy Dragnev), kurš 2008. gada 14. oktobrī par nopelniem Latvijas valsts labā iecelts par Atzinības krusta komandieri.

Vizīte Moldovā noslēdzās sirsnīgā noskaņā, un saglabās jaukas atmiņas, lai pēc kāda laika iegūtās idejas un pārrunātās iespējas īstenotu dzīvē. 

 

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

e-pasts: inga.priede@talsi.lv

Notikumu kalendārs

Jūnijs, 2021
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk