Novads

 Talsu novads – Kurzemes zaļā pērle

Vējš šajā pusē skarbs

un brunčos zied nopietnas krāsas,

tādas, kā jūra vētrā,

tādas, kā zeme un grauds.

Bet saulītes mums tomēr divas –

Lielā un šī, zem plaukstas –

Sargzīme seģenes stūros.

Nenoriet. Ir. Un plaukst.

                                                                                         M. Laukmane

 


Talsu novads

Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu Latvijā ir 9 republikas pilsētas un 109 novadi.  Bijušajā Talsu rajona teritorijā no 2009. gada 1. jūlija ir četri novadi: Talsu novads, Rojas novads, Dundagas novads un Mērsraga novads.

Talsu novadā iekļaujas 4 pilsētas - Sabile, Stende, Talsi un Valdemārpils, 14 pagasti – Abava, Ārlava, Balgale, Ģibuļi, Īve, Ķūļciems, Laidze, Lauciene, Lībagi, Lube, Strazde, Valdgale , Vandzene,Virbi.

Iedzīvotāju skaits Talsu novadā (uz 01.07.2017.) ir 31 039.

Administratīvais centrs : Talsu pilsēta.

Izveidotas 15 pilsētu un pagastu pārvaldes:

 • Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvalde,
 • Valdemārpils pilsētas un Ārlavas pagasta pārvalde,
 • Stendes pilsētas pārvalde,
 • Virbu pagasta pārvalde,
 • Strazdes pagasta pārvalde,
 • Lībagu pagasta pārvalde,
 • Vandzenes pagasta pārvalde,
 • Laidzes pagasta pārvalde,
 • Ķūļciema pagasta pārvalde,
 • Laucienes pagasta pārvalde,
 • Balgales pagasta pārvalde,
 • Ģibuļu pagasta pārvalde,
 • Lubes pagasta pārvalde,
 • Valdgales pagasta pārvalde,
 • Īves pagasta pārvalde.

 


Teritorija

Novadu šķērso valsts galvenais autoceļš Ventspils-Rīga (A10) un dzelzceļš Ventspils-Rīga.
Lielāko daļu novada veido Ziemeļkurzemes (Ziemeļkursas) augstiene. Neliela daļa ZA daļā – Piejūras zemiene
Dabas parki “Talsu pauguraine”;  “Abavas senleja”
Augstākais punkts - Kamparkalns (174 m vjl)
Ainavu daudzveidība – saimnieciskās darbības iespējas un ierobežojumi, tūrisma attīstības resurss.Īss apraksts par novadu

Talsu novada paugurainais reljefs ar savām īpatnībām nosaka ainavisko dažādību, turklāt tā vislabāk izteikta atklātajās, pārskatāmajās lauku kultūrainavās. Tas ir viens no Ziemeļkurzemes dabas apstākļu ziņā daudzveidīgākajiem apvidiem ar izteikti paugurainu reljefu, vairākiem nelieliem, bet dziļiem ezeriem. 52% no visas teritorijas aizņem meži.

Talsu novadā atrodas dabas parks „Talsu pauguraine”, Eiropas birzs, ceļotāji var izstaigāt „Skaņu takas” Mācītājmuižā, uzkāpt Ziemeļkurzemes augstākajā virsotnē - Kamparkalnā, kur uzbūvēts tornis 28 m augstumā, pasapņot Sirdsezera un Sapņezera ūdensrožu ieskautajos krastos, izbaudīt mieru un klusumu „Jāņkalnu'' māju apkārtnē, ejot pa folkloras taku uzklausīt teikas un nostāstus par seniem un ne tik seniem laikiem.

Talsi ir viena no gleznainākajām Latvijas pilsētām. Deviņi pakalni un divi ezeri rada tikai Talsiem raksturīgo ainavu. Visskaistāk te ir ķiršu, ābeļu un ceriņu ziedēšanas laikā.

 Foto: Gints Gerhards

 

Talsu novads ir bagāts ar interesantiem muzejiem. Talsos atrodas Latvijā vienīgais Lauksaimniecības tehnikas muzejs. Vandzenē var apskatīt ugunsdzēsības muzeju. Vaidē - Slīteres mežos atrasto ragu muzeju kolekciju. Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā pie Sabiles var apskatīt brīvdabā veidotus mākslas objektus un instalācijas, kā arī mākslinieka Ojāra Feldberga akmens skulptūras. Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un ietilpst īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā „Abavas ieleja", tajā ietilpst Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižas. Ķūļciema pagasta teritorija ietver arī Engures ezera dabas parka daļu. Iecienīta vieta ir Laumu dabas parks, kur iekārtotas vairākas specializētas dabas procesu izzinošas takas - Bišu, Augu, Sporta un Meža taka un tiek piedāvātas plašas aktīvās atpūtas iespējas - mini golfs, makšķerēšana, kā arī sveču liešana un biškopības produkcija, bet Laucienes pagasta Dienliliju dārzā jūlijā un augustā var apskatīt lielāko dienliliju kolekciju Austrumeiropā.

 

Foto: Gints GerhardsSimbolika

Talsu novada ģerbonis

 

   

Talsu novada ģerboņa apraksts:

Zelta laukā ozollapu vainags, kas sastāv no 18 lapām.

Ģerboņa krāsas:  Pantone 341C (zaļa), Pantone 873 C (zelta), un Pantone Black C (melna). 

Talsu novada ģerboņa stāsts

Talsu pilsēta dzīvo uz deviņiem pakalniem. Augstākajā no tiem, Tiguļkalnā, kuršu un lībiešu pēcteči stādījuši ozolu dubultapli, lai divkāršs spēks dziesmām, kas dziedātas, vārdiem, kas izteikti, domām, kas domātas. Gadi gāja un 2009. gadā ozolu dubultapļa spēks pievilka vēl trīs pilsētas - Sabili, Stendi un Valdemārpili, kā arī 14 pagastus - Abavas, Ārlavas, Balgales, Ģibuļu, Īves, Ķūļciema, Laidzes, Laucienes, Lībagu, Lubes, Strazdes, Valdgales, Vandzenes un Virbu. Tik stipri pievilka, ka, jaunām saitēm siets, izveidojās ozollapu dubultvainags ar 18 lapām. No šī spēka ornamentālā saulīte Talsu seģenes stūrī iemirdzējās spožāk un zeltīja visus, kas bija kļuvuši vainagoti. Vainaga spēks ir vienībā. Vainags pats ir saules dota gaismas uzticības zīme cilvēkiem, kas to lieto. Tā Talsu novads tika pie sava ģērboņa.

 


Ornamenti

Talsu novada svītru kods

Talsu saulīte

Talsu novada ornamentu izmantošanu regulē nolikums:
Nolikums par Talsu svītru koda un Talsu saulītes izmantošanu

Papildus informāciju par ornamentu saskaņošanu izmantošānai iespējams saņemt pie:
KSTC Māksliniece: Inese Bērziņa, e-pasts: inese.berzina@talsi.lv, talrunis: 28639664

 

 


Talsu novada pilsētu un pagastu ģerboņi


 
 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.server2.alt.lv
23-03-2023