STENDES PILSĒTA

Stendes pilsētā
 
Stendē komisija ieradās 8. jūnija rītā, neslēpjot interesi, ko tad šoreiz aizvadītā gada titula „Sakoptākā pilsēta Talsu novadā” ieguvēja parādīs.
Pārvaldes vadītājs Mareks Zemītis ar savu komandu darbam ir gatavi, piedāvājot apskatīt septiņus objektus, bet vispirms komisija tiek atraktīvi iepazīstināta ar visiem jaunumiem pilsētā. Proti, ne ikkatrs zina, ka Stendē darbojas vairākas novērošanas kameras, kas uzstādītas ar uzņēmēju atbalstu un ir pieslēgtas policijas dežūrdaļai. Stendē nākotnē plānots izvietot 15 novērošanas kameras. Pavisam drīz, jau septembrī blakus pārvaldes ēkai, sliesies jaunā brīvdabas estrāde.
Nominācijai „Veiksmīgākais pilsētvides objekts” stendenieki izvirzījuši Karoga laukumu. Karoga laukums izveidots jau 1989. gadā, kad iedzīvotāji šajā vietā uzdrošinājās pacelt Latvijas valsts karogu. Laukums atjaunots 2008. gadā, ieguldot tajā daļu no novadu apvienošanai piešķirtajiem līdzekļiem. Šobrīd tā ir viena no jaukākajām atpūtas vietām Stendē, kur var atpūsties un vērot strūklaku.

Pavisam netālu, pašā pilsētas centrā atrodas SIA „Viko” veikals „Elvi”, kas izvirzīts nominācijai „Iedzīvotājiem draudzīgākā tirgotava vai kafejnīca Talsu novadā”. Veikals Elvi grupā darbojas no 2003. gada, bet tā vēsture ir senāka. Veikala vadītāja Sigita Grīnvalde stāsta, ka īpašnieki Agnis un Zintis Vicinski sava veikala darbību uzsākuši jau 90. gados, tiesa gan citviet, bet apgrozījumam pieaugot, tirdzniecība uzsākta arī šajā ēkā. Burtiski dažas dienas pirms vērtēšanas komisijas ierašanās veikals ticis pie atjaunota, koša fasādes krāsojuma. Veikala pārdevēja Ira Ļituna konkursā „Pilsētas Pērle”, 2008. gadā atzīta par „Iedzīvotājiem draudzīgāko pārdevēju”.
Nominācijai „Sakoptākā privātmāja pilsēta” izvirzīts īpašums Ozolu ielā 2. Ēka ir viena no vecākajām celtnēm Stendē. 1934. gadā to uzcēla Ansbergu ģimene, ko tālāk mantojuši ģimenes pēcteči jau piektajā paaudzē. Šobrīd ēkā saimnieko Andis Strazdiņš ar ģimeni. Māju komisijai laipni izrādīja Anita Strazdiņa, pavēstot, ka māja kopš 2002. gada nemitīgi pašu rokām tiek atjaunota. Pārvērtības skārušas arī saimniecības ēku, kurā iebūvēta pirts un veikti citi labiekārtošanas darbi.
Stendes pamatskola šogad izraudzīta nominācijai „Sakoptākā iestāde Talsu novadā”. Skolas apkārtne liecina par rūpīgu kopšanu, jo skolas parks allaž lepojies ar absolventu stādītiem kokiem. Tagad pie katra stādījuma piestiprināta informācija, kas vēsta, ka staltie ozoli stādīti 1934. gadā – skolas atklāšanā, bet izveidotā bērzu aleja 1950./1951. Skolas telpas tiek izmantotas arī brīvlaikā. Dienā kad viesojās vērtēšanas komisija, to sagaidīja Bačigo cilts indiāņi, jeb dienas centra vasaras akadēmija „Zelta saule”, kurā darbojās 20 bērni. Skolas direktore Iveta Freimane komisijai izrāda skolas muzeju, interneta punktu, kas atjaunots pēc plūdiem, jauno labiekārtoto semināru telpu, rekonstruētās zēnu tualetes un stāsta par ilgi loloto ieceri – sporta zāles būvniecību.
Stendes pamatskolas direktore īpaši lūdz pateikties Ilgvaram Forandam, kurš izvirzīts nominācijai „Pilsētas labdaris”. Ilgvars Forands ir Stendes pamatskolas absolvents, daudzu grāmatu un publikāciju autors, kurš savai skolai dāvinājis grāmatas, palīdzējis uzlabot skolas materiālo bāzi un izveidojis pamatskolas interneta mājas lapu.
Tāpat kā aizvadītajā gadā arī šogad nominācijā „Veiksmīgākais tūrisma piedāvājums” stendenieki ir izvirzījuši visai savdabīgu objektu - ūdens atdzelžošanas staciju, kas rekonstruēta 2010. gadā ES Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta ietvaros.
Uz statusu „Sakoptākais uzņēmums Talsu novadā” šogad pretendē SIA „M Cargo”. Uzņēmuma vadītājs Marks Smaļko komisiju ieved akmens pārstrādes pasaulē, kur redzami dažnedažādas formas laukakmeņi, šķembas, tiek izgatavots granīta bruģis, granīta plāksnes un ar milzīgām iekārtām tiek sadalīti akmeņi. Teritorija šādai uzņēmējdarbības nozarei kļuvusi par mazu, bet darbs turpinās un pakalpojumi tiek veikti gan Latvijā – vēsturiskos laukumos, gan produkcija tiek eksportēta uz ārvalstīm.
 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.server2.alt.lv
23-03-2023