TALSU PILSĒTA

Talsu pilsētā

 

Vēlā 15. jūnija pēcpusdienā, vērtēšanas komisija atgriežas Talsos. Neskatoties uz nogurumu, Talsu pilsētā nāksies izvērtēt deviņas nominācijas un apmeklēt desmit vietas, jo nominācijai „Sakoptākā privātmāja pilsētā”, izvirzīti divi pretendenti. Talsu pilsētā atbildīgais par nomināciju izvirzīšanu konkursam un dienas kārtības izstrādāšanu ir Oskars Kļava, Talsu novada pašvaldības direktora vietnieks tehniskajos un nekustamā īpašuma jautājumos. Oskars komisiju sagaida Pilsētas laukumā pie Talsu tautas nama, lai iepazīstinātu komisiju ar pirmo objektu – Fabrikas ielas laukumu un atjaunoto Lielo ielu, kas izvirzītas nominācijai „Veiksmīgākais pilsētvides objekts”, un nenoliedzami skaisti iekļaujas vecpilsētas ainavā.

Tālāk komisija dodas uz Vītolu ielu 8, kur saimnieko Ina Poļevska. Poļevskas kundze noteikti ir pelnījusi atzinību jau par to vien, ka pati izrādīja iniciatīvu un pieteica dalību konkursā, nominācijai „Sakoptākā privātmāja pilsētā”. Var redzēt, ka puķes un dārza dizaina veidošana ir pensionāres sirdsdarbs. Tā nopietni daiļdārzs sākts veidot 2002. gadā, bet katru gadu dārza iekārtošana ir procesā, jo viss mainās, rodas jaunas idejas un iespējas. Kundzei patīk dārzā izmantot akmeņus, tie iederas gan slīpajā terasītē, gan atdzīvina puķu zirņu sienu. Neskatoties uz aizvadīto ziemu, kad izsala gan rozes, gan kokveida peonija, dārzs ir ieguvis jaunas puķu šķirnes un zied visā savā krāšņumā pavasarī, vasarā un rudenī, jo katram gadalaikam savs skaistums.

Otrs savrupnams, kas izvirzīts šajā nominācijā, atrodas Miera ielā 9 un tajā saimnieko Dina Karlsberga. Dina šajā namā dzīvo jau devīto gadu un ieguldījusi lielu darbu, lai dārzs un sēta iegūtu tagadējo izskatu. Karlsbergas kundze braucot līdzi savam vīram, tālbraucēju šoferim smēlusies idejas dārza veidošanai. Viņa akcentu likusi uz dažādu šķirņu mūžzaļo skujeņu kompozīcijām.

Nominācijai „Sakoptākā iestāde Talsu novadā” izvirzīts Talsu novada muzejs. Komisiju uz muzeja kāpnēm sagaida teju vai viss kolektīvs, veicot dezinfekciju, jo muzejā taču glabājas vērtīgas lietas, turpat pie 200 tūkstoš vienībām. Muzeja darbinieki nav slinki, ir izstrādātas interesantas muzejpedagoģiskās programmas, iekārtotas ekspozīcijas un vairākas izstāžu zāles. Komisijai tika dota iespēja izmēģināt roku seno rakstu rakstīšanai ar tinti un spalvaskātu. Jaunā krājuma telpa, kur 1. stāvā atrodas arī mūsdienīga izstāžu zāle, sevi ir pilnīgi attaisnojusi, jo kur rast vēl labāku vietu milzīgajai Spriņģa gleznu kolekcijai, tekstilam, un visām pārējām lietām, bez kurām nav iedomājama muzeja eksistence. Esot arī kāds jauns pakalpojums, proti, iespēja ar gumijas laivu pavizināties nelielajā muzeja dīķī.

Nominācijai „Sakoptākā daudzdzīvokļu māja Talsu novadā”, izvirzīts nams Dundagas ielā 2, kas pavisam nesen piedzīvojis renovāciju un nu izskatās kā tikko celts. Energoefektivitātes uzlabošanai, apsaimniekotājs PSIA „Talsu namsaimnieks” sadarbībā ar mājas iedzīvotājiem piesaistījis Eiropas struktūrfondu finansējumu.

Nominācijai „Veiksmīgākais tūrisma piedāvājums Talsu novadā” izvirzīta kafejnīca „Martinelli”, kur saimnieko Inguna un Agnis Dombrovici. Krodziņa saimnieki daudz domājuši kā piesaistīt klientus un atrast to īpašo, ar ko atšķirties no citiem. „Martinelli” darbojas vīna klubiņš, kas pulcē interesentus no malu malām. Šajās tikšanās reizēs parasti notiek kādas izdarības, tovakar bija paredzētas gaļas grilēšanas sacensības. Inguna un Agnis idejas smeļas arī ceļojumos un gūto pieredzi veiksmīgi izmanto savā darbā.

SIA „Janvāri”, kas nodarbojas ar labiekārtošanas darbu veikšanas pakalpojumiem, izvirzīts nominācijai „Pilsētas labdaris”. SIA „Janvāri” vadītāja Ieva Bērziņa komisiju iepazīstina ar uzņēmuma teritoriju un tehniku, kā arī pastāsta kādi pakalpojuma veidi tiek sniegti. Bez labiekārtošanas darbiem, teritoriju tīrīšanas un sakopšanas, tualešu nomu, uzņēmums ražo arī kamīnmalku. Ievai prieks, ka šogad atkal ir iespēja veidot puķu dobes un apstādījumus Talsos, lai gan darba ir ļoti daudz, jo pasūtījumi tiek saņemti no visas Latvijas. Bērziņas kundze ir nedaudz samulsusi, ka tiek izvirzīta tik godājamai nominācijai, bet nenoliedzami, ka tas ir gandarījums, ka tavs darbs tiek novērtēts. Uzņēmums Talsos darbojas jau divpadsmit gadus, tā vadītāji un darbinieki ir savas pilsētas patrioti.

A/s „Talsu piensaimnieks” šogad startē divās nominācijās. Proti, uzņēmums izvirzīts nominācijai „Sakoptākais uzņēmums Talsu novadā”. Piena pārstrādes uzņēmums „Talsu piensaimnieks” valdes priekšsēdētājs Dainis Norenbergs komisiju izvadā pa uzņēmumu un teritoriju, neskatoties uz to, ka darba laiks jau visiem beidzies. Norenberga kungs lepojas ar pavisam nesen iegādāto jauno piena vedamo mašīnu DAF, kas varēs pārvadāt 8,5 t piena. Patlaban tiek kārtoti zemes maiņas jautājumi, un cerams, ka drīz uzņēmumam būs iespējas paplašināties. Uzņēmumā redzam milzīgas 7000 l siera ražošanas vannas, jo produkcijas noiets ir labs. Uzņēmumā gatavoto sieru iecienījuši gan Latvijas patērētāji, gan ārvalstnieki, jo lielākā daļa produkcijas aiziet eksportam uz Īriju, Igauniju, Krieviju un citām valstīm, Latvijai atstājot vien 5% produkcijas. Uzņēmumam ir aptuveni 300 piena piegādātāji, kas kopumā nodod pienu vairāk kā 60 t dienā. Runājot par sociālajām garantijām darbiniekiem, gan Dainis Norenbergs, gan komercdaļas vadītājs Ilgonis Kalmanis uzsver, ka uzņēmuma darbiniekiem algas ir labas, bet viss ir jānopelna! Savulaik darbiniekiem tika nodrošināta veselības apdrošināšana, bet pašlaik darbinieki par to īpašu interesi neizrāda. Darbiniekiem ir iespējams iegādāties produkciju par pašizmaksu, tiek pievestas pusdienas, bet ražoto piena produkciju uz vietas var ēst bez maksas

Savukārt uzņēmuma pavasarī atvērtā kafejnīca „Piena sēta”, izvirzīta nominācijai „Iedzīvotājiem draudzīgākā tirgotava vai kafejnīca Talsu novadā”. Jau kopš atvēršanas brīža talsenieki ir iecienījuši šo mājīgo tirgotavu, kur var iegādāties gan a/s „Talsu piensaimnieks” ražoto produkciju, gan gardus konditorejas izstrādājumus. Kafejnīcā strādā 10 darbinieki, tostarp pieredzējuši konditori, kas cep klientu iecienītās upeņu tiramisū, krēmšnites un citas smalkmaizītes.

Dienas noslēgumā komisija tiek iepazīstināta ar nominācijai „Radošākais novadnieks” izraudzīto pretendentu Valdi Kalderauski. Kalderauska kungu visi pazīst kā lielu sporta entuziastu, kurš visu sava darba mūžu pavadījis strādājot sporta jomā. Patlaban vada pašvaldības sporta komisiju, līdz ar to aizstāv sporta darbinieku, sportistu un treneru intereses, kā arī tur rūpi par sporta būvju nepieciešamību un labiekārtošanu visā novadā, īpašu uzmanību pievēršot Pastendes sporta zāles rekonstrukcijai.

 

 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.server2.alt.lv
23-03-2023