VALDGALES PAGASTS

Valdgales pagastā

 

15. jūnija rītā konkursa vērtēšanas komisija ieradās Valdgales pagastā, kur pie Valdgales dzirnavām to sagaidīja Valdgales pagasta pārvaldes vadītājs Emīls Tālbergs ar savu komandu, lai izrādītu septiņas konkursam pieteiktās sava pagasta vietas.

1840. gadā celtās Valdgales vējdzirnavas izvirzītas nominācijai „Veiksmīgākais tūrisma piedāvājums Talsu novadā”. Dzirnavu īpašnieks Džuzepe Rikardi, gan patlaban uzturoties savā dzimtajā Itālijā, bet esot biežs viesis arī Valdgalē. Prieks, ka objekts atjaunots un saglabāts tā vēsturiskais interjers, kas pielāgots tūristu uzņemšanai un stilizēts itāļu gaumē.

Nominācijai „Sakoptākais uzņēmums Talsu novadā” izvirzīts SIA „Pretpils”. Ģimenes uzņēmums atrodas diženā un skaistā vietā, valsts kultūras pieminekļa ansamblī - muižas klēts daļā. Uzņēmuma vadītājs Andris Rorbahs komisijai izrāda ražošanas telpas, kurās atrodas mēbeļu galdniecība, montāžas cehs, taras līnija, gateris un citas tehniskas lietas. SIA „Pretpils” galvenais nodarbošanās veids ir celtniecība, kas specializējas arī rekonstrukcijas darbu veikšanā. Māris Rorbahs, kurš darbojas tēva vadītajā uzņēmumā, prezentācijā uzskatāmi parāda, kādus nozīmīgus objektus uzņēmums ir restaurējis un izbūvējis. Aizvadītajā gadā Kuldīgā, uzņēmums ticis izvirzīts nominācijai „Gada uzņēmējs”. Patlaban uzņēmumā strādā ap 50 darbinieku. Svarīgi ir arī tas, ka uzņēmums spēj darboties bez ģenerāluzņēmēja atbalsta.

Nominācijai „Sakoptākā lauku sēta” Valdgales pagasta pārvaldes darbinieki izvirzījuši „Rozītes”, kur saimnieko Aldis un Ina Rozīši. Šī vieta pārsteidz ar to, ka bijušā veikala vietā iekārtota dzīvojamā māja, kuras pagalmā krāšņi zied puķes. Īsā laika posmā saimnieki ir panākuši ēkas pārvērtības, jo nav vienkārši veikala telpas pielāgot dzīvošanai.

Ceļā uz zemnieku saimniecību „Kristi”, kas pieteikta nominācijai „Sakoptākā zemnieku saimniecība”, mūs sagaida atraktīvas, tīršķirnes gotiņas, kas teju atgriezušās no Eiropas Parlamenta Briselē. „Kristi” pieder vācu uzņēmējam, bet zemnieku saimniecībā ikdienā saimnieko un darbus jau septiņus gadus vada pārvaldnieks Jānis Freibergs. Saimniecība pamazām attīstās, ir atjaunotas un no jauna uzceltas ēkas, nedaudz darbi iestrēguši pie angāra celtniecības, ir iegādāta nepieciešamā tehnika. Saimniecības pamatnodarbošanās ir zirgkopība, bet saimniecībā audzē arī tīršķirnes Angus gaļas lopus, kas sasnieguši ievērojamu daudzumu - 280 lielu liellopu skaitu. Saimniecībā tiek apstrādātas arī 470 ha lielas zemes platības.

Valdgalē nominācijai „Radošākais novadnieks” izvirzīta visu cienītā un mīlētā Īrisa Savicka, kas strādā Vitas Norenbergas ārsta praksē. Netipiski, bet arī ambulatorā dienesta ārsta palīgs, jeb kā tautā saka – feldšerīte, var būt gana radošs cilvēks, kas ne tikai ārstē, sniedz konsultācijas, bet nodarbojas arī ar labdarību un spēj sniegt palīdzību visdažādākajās dzīves situācijās. Komisiju sajūsmina kaktusu un varžu figūru kolekcijas. Savickas kundzei gribētos saņemt lielāku atbalstu no pašvaldības, kaut vai morālā ziņā.

Nominācijai „Sakoptākā iestāde Talsu novadā” izvirzīta pirmsskolas izglītības iestāde „Kamenīte”, kur komisiju laipni sagaida vadītāja Laila Laizāne. Bērnudārzu apmeklē 51 audzēknis, kas apdzīvo trīs grupiņas. Pamatā šeit uzturas Pūņu, Ģibzdes un Lielsalu bērni, bet Valdgales puses bērni dodas uz Talsu pirmsskolas iestādēm. Vadītāja komisijai uztic savu bēdu stāstu, ka bērnudārzam ļoti nepieciešamas nojumes rotaļu laukumā, lai bērni patvertos no spilgtās saules stariem, jo koku teritorijā nav. Ēkā izvietotas vēl citas iestādes – bibliotēka, dienas centrs, bieži uzturas arī skolēni. Ēka ir siltināta un rekonstruēta pirms septiņiem gadiem.

Ceļojums pa Valdgali noslēdzas zemnieku saimniecībā „Vairas”, kas izvirzīta nominācijai „Talsu novada Zaļās domāšanas līderis”. Ieva un Juris Pētersoni savā saimniecībā trīs hektāru platībā audzē smiltsērkšķus, kas ir ļoti veselīgs vitamīnu avots. Dārzā jau krietni sakuplojušas arī pirms 12 gadiem iestādītās ābeles. Saimnieki ir ceļā uz bioloģiskās saimniecības statusa iegūšanu, jo iztiek bez ķīmiska mēslojuma un šobrīd jau kārto nepieciešamo dokumentāciju statusa iegūšanai.

 

 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.server2.alt.lv
23-03-2023